Poczta Polska wprowadziła w piątek do obiegu znaczek przedstawiający Zamek w Pieskowej Skale w woj. małopolskim. Znaczek został wydany w ramach serii „Europa”, w której europejscy publiczni operatorzy pocztowi prezentują walory swoich państw.
Jak podkreślili przedstawiciele Poczty Polskiej, w tym roku tematem przewodnim ukazującej się od 1956 roku serii „Europa” są właśnie zamki.
„Bardzo się cieszę, ze Zamek w Pieskowej Skale został wybrany jako motyw do nowego znaczka, ponieważ jest to diament wśród zabytków Małopolski i Polski” - powiedział w piątek podczas prezentacji znaczka prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, którego oddziałem jest Zamek w Pieskowej Skale. Podkreślił, że nowy znaczek Poczty Polskiej jest także przypieczętowaniem bardzo poważnego etapu renowacyjnego i modernizacyjnego zamku, który został zakończony w ubiegłym roku.
Anna Zych, dyrektor Biura Filatelistyki PP, podkreśliła, że pomysłodawcom umieszczenia Zamku Pieskowa Skała na znaczku pocztowym przyświecała idea, aby był to obiekt równie piękny co Wawel, a mniej znany w Europie i na świecie. „To miejsce trzeba pokazać w Europie, i zaprosić Europejczyków, żeby tu przyjechali i je podziwiali. Zamek będzie ambasadorem polskiej kultury i architektury na całym świecie, bo znaczki docierają do rożnych zakątków globu” - podkreśliła.
Autorem projektu znaczka jest Karol Tabaka. Ukazał się on w nakładzie 225 tys. sztuk. Jego wartość wynosi 5 zł. Znaczki serii „Europa” wydawane są przez europejskich publicznych operatorów pocztowych od 1956 roku i zawsze - pomimo zmieniających się tematów emisji - zawierają oficjalne logo „Europa” i znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych. Polska dołączyła do tego stowarzyszenia w 1991 r. Znaczki tej serii są jednymi z najpopularniejszych walorów wśród filatelistów.
Znaczki serii mają wyrażać współpracę pomiędzy operatorami pocztowymi z różnych europejskich krajów oraz promować filatelistykę. Tematy, które pojawiają się w kolejnych latach pokazują wspólne korzenie, kulturę, historię i wspólne cele narodów Europy.
Zamek Pieskowa Pieskowa Skała, którego początki sięgają XIV stulecia, jest położony w odległości 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek od wieków góruje nad malowniczą Doliną Prądnika, wpisując się w niepowtarzalny jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa.
Zamek wyróżnia się pięknem architektury i bogatą historią - jest dziś jedyną dobrze zachowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd i należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski i całego kraju.
Budowla, urzekająca rytmem renesansowych krużganków i potęgą barokowych fortyfikacji bastionowych przez wieki pełniła wiele funkcji: królewskiej strażnicy, gniazda rozbójniczego i magnackiej rezydencji, jak również hotelu i sierocińca. Obecnie jest siedzibą muzeum, będącego od 1958 r. oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.
Po zakończonej w ubiegłym roku renowacji zabytek wrócił do wyglądu uzyskanego w wyniku wcześniejszego gruntownego remontu, przeprowadzonego w latach 1948-1970 pod kierownictwem prof. Alfreda Majewskiego. (PAP)
rgr/ agz/