Przedpremierowe zwiedzanie XIX-wiecznej sztolni w Zabrzu czy podniebny spektakl wśród obiektów dawnej gliwickiej kopalni, gdzie dziś działają nowoczesne firmy - to niektóre atrakcje sobotniej Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza, promująca industrialne dziedzictwo regionu - możliwość nietypowego poznawania obiektów szlaku, koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty, prezentacje.
Władze regionu akcentują, że Industriada - początkowo związana jedynie z regionalnym produktem turystycznym - faktycznie z czasem stała się świętem województwa. Obejmuje bowiem wszystkie jego części, opierając się o wspólny element: historię lokalnego przemysłu.
W tym roku 537 wydarzeń Industriady będzie odbywało się w 47 obiektach w 28 miastach. Dwa obiekty pojawią się na festiwalu po raz pierwszy. Będzie można odwiedzić np. Fabrykę Pełną Życia, czyli dawną fabrykę obrabiarek Defum w Dąbrowie Górniczej, która przygotowała np. wystawę historycznych fotografii, warsztaty i komentowane spacery badawcze. Na Industriadzie zadebiutuje też osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku, które zaprosi m.in. na warsztaty animacyjno-artystyczne.
Jednym z nowych partnerów święta jest Instytucja Filmowa „Silesia Film”. Dzięki zaangażowaniu jej pracowników, w Walcowni Cynku w Katowicach pokazany zostanie po raz pierwszy film składający się z przekazanych przez mieszkańców regionu amatorskich nagrań prezentujących codzienne życie – pracę w różnych zakładach, ale też czas wolny czy ważne wydarzenia.
Aby ułatwić uczestnikom Industriady wybór atrakcji, podobnie jak przed rokiem wstępnie podzielono je na kategorie: dla pasjonatów, dla rodzin z dziećmi oraz dla nastawionych na sztukę i rozrywkę. Organizatorzy Industriady z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego zasugerowali też Hity Industriady.
Dla pasjonatów techniki ciekawe mogą okazać się np. udostępnienie bazy Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, animacje, warsztaty i performance w również niedostępnej na co dzień Hucie Królewskiej w Chorzowie, obejrzenie procesu produkcji piwa w Browarze Zamkowym w Cieszynie czy produkcji zapałek w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, a także "Symfonia dostojnych machin" w trakcie pokazu kucia na zabytkowych młotach w Muzeum Ustrońskim.
Szczególną atrakcją może być przejście trasy turystycznej w udostępnianym fragmencie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej z XIX w. - jeszcze przed jej otwarciem. W oparciu m.in. o te wyrobiska, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu od 2008 r. tworzy kompleks Sztolnia Królowa Luiza. Prócz (płatnego i rezerwowanego wcześniej) zejścia do niedostępnych dotąd podziemi, będzie tam można m.in. bezpłatnie wejść na wieżę szybu Carnall d. kopalni Królowa Luiza.
Pasjonaci przemysłowej architektury mogą ucieszyć się z powrotu na Industriadę - po trzyletniej przerwie - monumentalnej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Zabytkowy obiekt w piątek i sobotę wieczorem będzie podświetlony, znów będzie można go zwiedzić (na podstawie wcześniejszej rezerwacji), a przed nim odbędą się piknik artystyczno-naukowy oraz koncerty.
Z myślą o dzieciach na tegoroczną Industriadę przygotowano m.in. laboratorium pod chmurką w Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, zajęcia ekologiczne i warsztaty regionalne w katowickim Nikiszowcu, warsztaty hutnicze - na bazie m.in. surówki z marchewki - w Hucie Królewskiej w Chorzowie, industrialny plac zabaw Maszynoland w d. kopalni Saturn w Czeladzi, rodzinne warsztaty w d. fabryce obrabiarek w Dąbrowie Górniczej, strażacki dmuchany tor przeszkód w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach czy wypieki bułeczek w Muzeum Chleba w Radzionkowie.
Z wydarzeń kulturalnych będzie można wziąć udział w inauguracji X Festiwalu Art Naif w katowickim Szybie Wilson, koncercie Karbido w Muzeum Śląskim w Katowicach, widowisku tanecznym „Jaram się. Pamięć pokoleń” w Hucie Królewskiej w Chorzowie, spektaklu „Mianujom mie Hanka” Teatru Korez w katowickim Giszowcu czy koncercie Zamilskiej w pobliskiej kopalni Murcki-Staszic.
Jedną z atrakcji piątkowego "Rozruchu maszyn" będzie koncert multimedialny "Industrument. Historia rytmu" przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Z kolei Święto Szlaku zakończy "Podniebna podróż" belgijskiego teatru Tol w Nowych Gliwicach, czyli kompleksie dawnych budynków kopalni Gliwice, wokół których lokują się dziś firmy nowoczesnych technologii.
Spośród 537 planowanych wydarzeń tegorocznej Industriady 512 jest dostępnych bezpłatnie, a 44 wymagały wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji obejmujących niektóre z nich) znajdują się na stronie: industriada.pl. W tym roku pojawiło się tam narzędzie „Moja Industriada”, pozwalające na stworzenie własnego scenariusza udziału w święcie. Są tam ponadto rady dla jego uczestników dotyczące m.in. transportu.
Podobnie jak w ub. roku, między obiektami Industriady można bowiem podróżować bezpłatnie - Kolejami Śląskimi (pod warunkiem uzyskania wcześniej bezpłatnych kuponów np. w którymś obiekcie Industriady), a także pojazdami dwóch największych operatorów komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej: KZK GOP i MZK Tychy (na podstawie kuponów ze strony industriada.pl). Dostępne będą też inne specjalne bezpłatne autobusy.
W piątek i sobotę w godzinach 9-24 pomocna uczestnikom ma być infolinia: 513 746 063 i 513 774 115 (nie można tam kupić biletów czy zarezerwować miejsc). (PAP)
mtb/ pad/