Obecność to najkrótsza definicja miłości - skoro Matka Boża powiedziała, że jest z nami, to znaczy, że nas kocha - powiedział we wtorek w Gietrzwałdzie arcybiskup senior Edmund Piszcz podczas uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień maryjnych w tej wiosce.
We wtorek od samego rana w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie pielgrzymi modlili się w miejscu objawień. Podczas wieczornej mszy abp Piszcz przypomniał, co dwie nastoletnie wizjonerki mówiły wówczas, że usłyszały podczas objawień Matki Boskiej.
"Matka Boża mówiła, +nie bójcie się, ja jestem zawsze z wami+, (...) przypomnę, że był tu zabór pruski, że był tu Kulturkampf i walka z polskością i kościołem. Matka Boska w tej warmińskiej, polskiej wsi objawiła się i do dzieci mówiła po polsku. To też jest świadectwo rozeznania sytuacji, świadectwo, że ona chce przynieść radość tym, którzy w owym czasie byli szczególnie prześladowani i uciskani" - podkreślił w homilii emerytowany hierarcha.
Dodał, że "Matka Boża, zapewniając o swej obecności, podała również najkrótszą definicję miłości". "Jeśli powiedziała, że jest z nami, to znaczy że nas kocha, zwykła obecność jest wielkim darem drugiego człowieka" - zaznaczył abp Piszcz.
Przypomniał też, że - według wizjonerek - Matka Boska apelowała, by odmawiać modlitwę różańcową, a "modlitwa jest wartością, którą nie zawsze doceniamy".
Uroczystości jubileuszowe w sanktuarium w Gietrzwałdzie będą trwały przez lipiec i sierpień, a 10 września odbędą się główne uroczystości odpustowe z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz pozostałych członków episkopatu Polski. Obchody zakończy listopadowe sympozjum naukowe nt. sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Autorzy "Historii Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej" - nieżyjący już bp Jan Obłąk oraz ks. Andrzej Kopiczko - przypomnieli w publikacji, że pod koniec XIX wieku ruch pątniczy do Gietrzwałdu przyćmił wszystkie inne miejsca pielgrzymkowe na Warmii; sanktuarium w tej miejscowości stało się najbardziej znanym i najliczniej nawiedzanym sanktuarium.
Gietrzwałdzkie objawienia rozpoczęły się 27 czerwca 1877 r. i trwały do 16 września 1877 r. Za główne wizjonerki uznano 13-letnią Justynę Szafryńską i 12-letnią Barbarę Samulowską; jak twierdziły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy.
Objawienia od razu nabrały rozgłosu, stały się znane nie tylko w Europie, lecz także na drugiej półkuli. Od 27 czerwca 1877 roku do 16 września 1877 roku Gietrzwałd odwiedziło 300 tys. wiernych i 200 kapłanów.
Widzenia nastolatek miały duży wpływ na życie religijne i narodowe - nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji, i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii.
Gietrzwałd to wieś położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana warmińską Częstochową. Jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne. (PAP)
ali/ karo/