Cykl dziesięciu przedstawień sztuki "Beze mnie" zostanie zaprezentowany uczniom szkół województwa opolskiego w ramach projektu edukacyjnego, którego autorem jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W poniedziałek odbyła się premiera spektaklu.
Autorem sztuki "Beze mnie" jest niemiecki dramatopisarz Michael Mueller. W trakcie 45 minut, czyli jednej lekcji, opowiedziana jest historia Tomka, który po kilku latach przerwy wraca do szkoły, w której jego przyjaciel postanowił popełnić samobójstwo. Chłopiec wie, że to, co się stało, nie wydarzyło się bez jego winy. Teraz szuka odpowiedzi na pytania, których nie zdążył zadać swojemu zmarłemu koledze.
"Nie staramy się nikogo pouczać. Chcemy skłonić naszych widzów do rozmowy i wyrażenia opinii, czy przedstawiona w sztuce rzeczywistość jest prawdziwa. W trakcie rozmów prowadzonych z widzami chcemy też zrozumieć sposób myślenia i patrzenia na świat młodego pokolenia" - tłumaczył na konferencji prasowej po premierze reżyser Piotr Ratajczak.
Przedstawienie jest dostosowane do warunków szkolnych. Jak zapewnia Ratajczak, można je wystawiać zarówno w szkolnej klasie, auli jak i innych pomieszczeniach na terenie placówek edukacyjnych. "W Niemczech pracują dramaturdzy, którzy specjalizują się w pisaniu sztuk pod potrzeby młodego widza. Korzystają z jego języka, poruszają tematy dla niego istotne. Mam nadzieję, że także w Polsce pojawią się z czasem autorzy tworzący dla tej grupy wiekowej" - powiedział Ratajczak.
Sztuka będzie pokazywana w dziesięciu szkołach, w różnych miejscowościach regionu. Przedstawienie jest częścią projektu "Kochanowski dla młodzieży" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl połączono z warsztatami przygotowanymi przez Michalinę Butkiewicz (autorkę programu Twórczo z Teatrem i przewodniczącą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów w latach 2009-2013) we współpracy z lokalnymi pedagogami i psychologami szkolnymi. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie teatralne skierowane do opolskiej młodzieży.
Marek Szczepanik (PAP)
masz/ itm/