Blisko 30 grafik i obrazów olejnych autorstwa Franciszka Kurzei prezentuje wystawa pt. „Przywracanie pamięci” otwarta w poniedziałek w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy katowickiej kopalni Wujek.
Prace Kurzei - zmarłego w 2011 r. artysty nieprofesjonalnego - krążą wokół istotnych wydarzeń z historii regionu: powstania Solidarności, ogłoszenia stanu wojennego, a także krwawej pacyfikacji Wujka w grudniu 1981 r.
„Na temat wydarzeń związanych z Solidarnością czy stanem wojennym powstało wiele filmów, książek, zorganizowano wiele konferencji. Wystawa prac artysty nieprofesjonalnego, który był blisko związany z kopalnią Wujek - tuż przy kopalni Wujek - jest czymś wyjątkowym” - powiedział tuż przed wernisażem PAP kustosz wystawy Karol Chwastek.
Na ekspozycji zgromadzono ponad 20 grafik Kurzei i cztery obrazy olejne jego autorstwa, a także wypożyczone z muzeów stworzone przez Kurzeję matryce. Pierwsze z tych dzieł powstały na początku lat 80., ostatnie - krótko przed śmiercią artysty.
Franciszek Kurzeja był jednym z najbardziej wszechstronnych twórców amatorów na Śląsku. Tworzył grafikę, malarstwo olejne, rzeźbę w węglu, wycinankę artystyczną, a także zajmował się modelarstwem i projektowaniem mebli. Pracował w kopalni Katowice, gdzie w 1958 roku wraz z dwoma kolegami założył grupę plastyczną „Gwarek 58”.
Inspirował go Górny Śląsk - historią, kulturą, obyczajami i codziennością. W swych pracach często akcentował motywy religijne, utrwalał śląskie postaci historyczne, m.in.: Wojciecha Korfantego, Karola Miarkę, Józefa Lompę czy Karola Godulę. Wykonał również symboliczny portret ks. Jerzego Popiełuszki.
W latach 80. aktywnie działał w NSZZ „Solidarność”, a po 1989 roku w Społecznym Komitecie Pamięci Górników KWK Wujek w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r.
Wystawę będzie można oglądać do 2 listopada.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
edytor: Agata Zbieg
kon/ agz/