2011-05-24 (PAP) - W Opolu odsłonięto we wtorek pomnik organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". "Był jednym z najdzielniejszych Polaków" - mówił podczas uroczystości w Parku Armii Krajowej wojewoda opolski, Ryszard Wilczyński.
Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, który wspólnie z kombatantami odsłonił pomnik, zaznaczył, że generał swoim życiem odzwierciedla tragiczną historię pokoleń, których patriotyzm kształtował się w czasach, gdy Polski nie było na mapie Europy, budowniczych nowej Polski, którzy czynnie jej służyli w okresie 20-lecia międzywojennego, i walczyli o Polskę podczas II wojny światowej. "To byli bohaterowie, którzy mieli zawsze jeden kierunek – Ojczyznę, którzy wierzyli, że słowo jest słowem, a honor honorem” – oświadczył prezydent.
Zembaczyński wspomniał też powojenne, tragiczne losy gen. Fieldorfa. "Tragedią generała było to, że zawierzył komunistom. Nie tylko on, ale wielu innych także. Ta tragedia jest lekcją dla wszystkich, że to co budowane jest na kłamstwie, fałszu i oszustwie prędzej czy później umiera, a ci, którzy mieli być ofiarami są bohaterami" – powiedział.
August Emil Fieldorf "Nil" (1895-1953) był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, z-cą komendanta głównego AK, szefem antysowieckiej organizacji NIE. Po wojnie, na podstawie fałszywych oskarżeń o współpracę z okupantem, został skazany na śmierć przez komunistyczny sąd. Wyrok - przez powieszenie - wykonano 24 lutego 1953 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Miejsce pochówku gen. "Nila" do dziś nie jest znane.
W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył gen. Fieldorfa Orderem Orła Białego. W roku 2009 odbyła się premiera filmu biograficzno-historycznego "Generał Nil" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego; w roli generała wystąpił Olgierd Łukaszewicz.(PAP)
jsz/ ls/