Na 11 mln zł szacowana jest kwota, jaką w br. przekaże Fundacja Auschwitz-Birkenau na konserwację zabytków w Muzeum Auschwitz - podał we wtorek wicedyrektor Muzeum Rafał Pióro na spotkaniu komitetu międzynarodowego Fundacji, który obradował w Oświęcimiu.
Szefowa globalnego planu konserwacji w Muzeum Agnieszka Tanistra-Różanowska poinformowała, że wśród realizowanych z tych pieniędzy projektów jest m.in. konserwacja ok. 16 tysięcy osobistych przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych w 1967 r., które powróciły do Miejsca Pamięci w ub.r. Stworzony został też nowy magazyn na tekstylia poobozowe. Wyposażony został w specjalistyczne szafy służące bezpiecznemu przechowywaniu historycznych obiektów.
„W tym roku zakończyliśmy też pierwszy etap zabezpieczenia ruin ścian rozbieralni komory gazowej i krematorium III w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. W tej chwili przygotowujemy dokumentację dalszej części tego projektu” – powiedziała Tanistra-Różanowska.
Jak dodała, największym obecnie projektem realizowanym z pieniędzy Fundacji jest konserwacja dwóch budynków murowanych w byłym Birkenau. „Oprócz tego zajmujemy się doraźnym zabezpieczaniem pozostałych historycznych budynków. Zrealizowany został także projekt wstępnego oczyszczania wnętrz wszystkich baraków murowanych” – powiedziała Tanistra Różanowska.
Prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podkreślił, że wkrótce rozpoczną się konserwacje kolejnych czterech murowanych baraków w byłym Birkenau. „Będą to obiekty różnego typu: kuchnia, sauna, latryny i kolejny barak więźniarski. W ten sposób rozpoznamy niemal wszystkie typy historycznych murowanych budynków, które będziemy w przyszłości zabezpieczać” – zaznaczył.
Zadaniem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zgromadzenie 120 mln euro, z których coroczne odsetki umożliwią systematyczne prace konserwatorskie nad pozostałościami po niemieckim obozie. Ich harmonogram określa globalny plan konserwacji.
Dyrektor generalna Fundacji Anna Miszewska powiedziała we wtorek, że deklaracje finansowe wynoszą obecnie ok. 112 mln euro. Na konta wpłynęło ponad 101 mln euro.
„Od dziś możemy mówić, że Fundację wspiera 37 państw, ponieważ kolejnym krajem-darczyńcą będzie Grecja. Trwają także rozmowy z kilkoma innymi krajami, a w ub.r. wkład do kapitału podwyższyła Irlandia. Jednocześnie skupiamy się rozszerzaniu działalności w Stanach Zjednoczonych. W 2016 r. z inicjatywy Ronalda S. Laudera powstał tam Auschwitz-Birkenau Foundation Committee, w którym zasiadają dotychczasowi indywidualni darczyńcy Fundacji. Cały czas działa tam Friends of Auschwitz-Birkenau Foundation” – powiedziała.
Komitet międzynarodowy Fundacji Auschwitz-Birkenau zapewnia państwom, które ją wsparły, pełny dostęp do informacji dotyczących finansów i działań. Pełni też funkcję doradczą i opiniującą. W jego skład wchodzą osoby rekomendowane przez państwa-darczyńców. We wtorek po raz pierwszy zobaczyli, jak przebiegają prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz.
„Czym innym jest czytać szczegółowe raporty i statystyki finansowe, a czym innym zobaczyć na miejscu to, czemu tak naprawdę służymy, jak przebiegają prace konserwatorskie, jakie jest ich znaczenie i skala, jakie są potrzeby. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim za obecność tu, w Oświęcimiu” – mówił przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau Marek Zając.
Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa w liście do uczestników spotkania zwróciła uwagę, że w czasach, gdy maleje liczba świadków ludobójstwa, „coraz ważniejsze staje się ocalenie przed zniszczeniem budynków, ruin krematoriów, archiwów, przedmiotów zostawionych przez ofiary na miejscu kaźni”. „Są one dla nas, ale i przyszłych pokoleń, dowodem i przypomnieniem zbrodni, jaka zrodziła się z mroków ludzkiego obłędu przesiąkniętego rasizmem, ksenofobią i pogardą dla ludzkiego życia. Muszą przypominać o odpowiedzialności oprawców i niepojętym cierpieniu ich ofiar” – napisała minister Kempa.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W 1979 r. został on wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/