Smolik, Kev Fox i Kwartet ProForma będą gośćmi rozpoczynającego się w piątek „Festiwalu słowa w piosence. Frazy”. Tegoroczna 3. edycja wydarzenia poświęcona będzie twórczości Kazimiery Iłłakowiczówny, Wojciecha Młynarskiego i Leonarda Cohena.
Wydarzenie zainauguruje w piątkowy wieczór w Sali Ziemi MTP koncert Keva Foxa, Smolika i Krzysztofa Zalewskiego. Jak wyjaśnił dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Gajda, tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem „pamięci, w której zachowujemy wydarzenia, ludzi i słowa”.
„W tym roku będziemy wspominali nazwiska wybitnych artystów, w tym Wojciecha Młynarskiego i Leonarda Cohena. Będziemy słuchać tych, którzy śpiewali ważne rzeczy i wsłuchiwać się w głos tych, których przekaz będzie ważny dla kolejnych pokoleń” – powiedział Gajda.
Utwory Wojciecha Młynarskiego zostaną przypomniane w spektaklu „Śpiewamy Młynarskiego”, który wyreżyseruje Jacek Bończyk. Największe przeboje, w tym „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy”, „Jeszcze w zielone gramy”, wykonają m.in. Klementyna Umer, Wiktor Zborowski i Arkadiusz Brykalski.
Z kolei piosenki kanadyjskiego barda Leonarda Cohena usłyszeć można będzie w Poznaniu po polsku, w tłumaczeniach Daniela Wyszogrodzkiego. W trakcie koncertu „Leonard Cohen - wiemy kim jest” wystąpi Kwartet ProForma, a także Kazik, Titus i Roman Kostrzewski.
Jedną z bohaterek imprezy będzie także, związana z Poznaniem, poetka Kazimiera Iłłakowiczówna. "Iłła" urodziła się w 1888 r. (niektóre źródła podają: 1892 i 1898). Była poetką, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczką. Od 1918 r. pracowała jako radca ministerialny w MSZ, a od 1926 r. w Ministerstwie Spraw Wojskowych, gdzie była m.in. osobistym sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Po śmierci marszałka powróciła do pracy w MSZ. W 1939 r. po wybuchu wojny wyjechała do Rumunii. W 1947 r. wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu, w którym przeżyła 35 lat.
„Wiersze i postać poetki zainspirowały Macieja Fortunę do stworzenia muzyki i scenariusza koncertu multimedialnego pt. +Iłła+. Na koncert stworzony specjalnie na Frazy, którego premiera odbędzie się 6 listopada w Auli Artis, złożą się nie tylko piosenki ze słowami Iłłakowiczówny, ale także wizualizacje i unikatowa forma, której na Frazach jeszcze nie było” – podkreślił Gajda.
W trakcie festiwalu odbędzie się również ogólnopolski konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Przesłuchania konkursowe odbędą się w sobotę w Scenie na Piętrze. Jak zaznaczyli organizatorzy, w tym roku wpłynęło 51 zgłoszeń, z których jury wyłoniło 18 finalistów. Koncert laureatów, w sobotę wieczorem, uświetni także występ Lubelskiej Federacji Bardów.
W ramach festiwalu w Bibliotece Raczyńskich odbędzie się ponadto konferencja naukowa zatytułowana „Piosenka jako forma pamięci”, a także spotkania i spektakl dla dzieci.
„Festiwal słowa w piosence. Frazy” potrwa do wtorku, 7 listopada. (PAP)
autor: Anna Jowsa
edytor: Paweł Tomczyk
ajw/ pat/