14 miast w Europie i Ameryce Północnej odwiedzi wystawa przybliżająca historię niemieckiego obozu Auschwitz. Zaprezentowanych zostanie na niej ok. oryginalnych 600 eksponatów, m.in. barak z Auschwitz III-Monowitz i wagon kolejowy – podała w środę placówka.
„Dzięki unikatowym przedmiotom możliwe będzie opowiedzenie o najważniejszych tematach z historii Auschwitz, a także przybliżenie losów wszystkich grup ofiar: Żydów deportowanych na Zagładę, Polaków, Sinti i Romów, czy sowieckich jeńców wojennych. Poza tym niektóre obiekty pokażą również świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
Oryginalne eksponaty w większości pochodzą ze zbiorów Muzeum Auschwitz. Część wypożyczyły instytucje spoza Polski, m.in. jerozolimski Instytut Yad Vashem, waszyngtońskie Muzeum Holokaustu oraz inne europejskie i amerykańskie placówki, które upamiętniają ofiary Zagłady. Ekspozycję zrealizowała firma Musealia. W pracach nad nią uczestniczyli m.in. kuratorzy, konserwatorzy archiwiści i historycy z Muzeum Auschwitz.
„Projekt jest przykładem bezprecedensowej współpracy przy tworzeniu międzynarodowej wystawy prezentującej autentyczne obiekty w narracyjnym kontekście historii obozu, m.in. barak z Auschwitz III-Monowitz, czy niemiecki wagon towarowy +Model 2+, wykorzystywany przez Deutsche Reichsbahn podczas wojny do transportu jeńców wojennych i deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady w okupowanej Polsce” – powiedział Sawicki.
Wystawa ma podtytuł „Nie tak dawno, nie tak daleko”. Zdaniem jej twórców ma on przypominać, że Auschwitz był częścią nowoczesnej historii, a pamięć o nim jest częścią współczesności. „Świat zmierza dziś w niepewnych kierunkach. Tym bardziej musimy oprzeć się na mocnych fundamentach naszej pamięci. Auschwitz i tragedia Szoah są jednym z tych fundamentów, które nie sposób ominąć w tworzeniu nowego oblicza świata” – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
Jak dodał, nic nie zastąpi wizyty w oryginalnym miejscu największej zbrodni XX w. „Wystawa, którą będą mieli okazję obejrzeć ludzie w tak wielu krajach, może stanowić dla wszystkich wielki krzyk ostrzeżenia przed perspektywą budowaną na nienawiści, rasizmie, antysemityzmie i bezdennej pogardzie dla drugiego człowieka” – dodał dyrektor Cywiński.
Wystawa odwiedzi siedem miast w Europie i tyle samo w Ameryce Północnej. Jej premiera nastąpi 1 grudnia w Madrycie. Zostanie tam zaprezentowana w centrum wystawowym Arte Canal. Zwiedzać ją będzie można do 17 czerwca przyszłego roku.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,05 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/