Większość planowanych produkcji będzie poświęcona tematyce związanej z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z nich jest film "Nie pamiętam", którego premiera odbędzie się 23 lutego - poinformował PAP rzecznik prasowy IPN Adam Przegaliński .
"Obecnie w trakcie realizacji są: +Nie pamiętam+ - filmowa wersja spektaklu teatralnego +Wywózki, łagry, Katyń+, wystawionego przez Teatr Oratorium we współpracy z Muzeum Katyńskim. Premierę filmu wstępnie zaplanowano na 23 lutego 2018 r. Obraz opowiada o tragicznych losach Polaków poddanych okrucieństwom okupacji sowieckiej ziem polskich zagarniętych przez ZSRS w wyniku agresji 17 września 1939 r." - przekazał w komunikacie dla PAP rzecznik Adam Przegaliński.
Jak zaznaczył Arkadiusz Cisek z Biura Edukacji Narodowej IPN, "produkcja jest filmowym rozwinięciem spektaklu Teatru Oratorium z 2016 roku". "Po kilku pokazach, przedstawienie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie i emocje publiczności. Wśród nich byli przedstawiciele IPN, dlatego my jako instytut zainteresowaliśmy się tym spektaklem, także pod kątem możliwości stworzenia produkcji filmowej" - wyjaśnił.
„Zależało nam na filmie, nie tylko ze względów artystycznych, choć to też miało swoje znaczenie, gdyż uznaliśmy tę formę za dobry środek edukacji historycznej. Spektakl teatralny jest przedsięwzięciem bardziej kameralnym, elitarnym i trudniejszym na polu upowszechniania wiedzy niż film. Stąd pojawił się pomysł produkcji, który spodobał się także twórcom spektaklu” – powiedział Cisek.
„Produkcja ma na celu przywrócenie Polakom pamięci o Golgocie Wschodu, także z szacunku dla tych nielicznych jeszcze obecnych wśród nas Polaków, którzy żyli w tamtych czasach. Pokazuje losy Polaków, którzy padli ofiarą agresji sowieckiej 17 września 1939 r. Cała koncepcja artystyczna kumuluje w sobie kilka obszarów tej tragedii. Jest to zbrodnia katyńska, bardzo mocno wyeksponowana w filmie, jest to także los Polaków, którzy zostali poddani kilku falom deportacji stalinowskich w latach okupacji 1939-1941” - wyjaśnił.
Jak mówił, film pokazuje perspektywę historyczną, nacechowaną dużą starannością, jeśli chodzi o faktografię. "W produkcji wykorzystano także dokumenty archiwalne z tamtego okresu. Z drugiej strony prezentuje perspektywę jednostki, cierpienia pojedynczego człowieka, poddanego działaniom totalitaryzmu" - zaznaczył.
"Nie pamiętam" ma być także przesłaniem dla współczesnych Polaków, przedstawiając patriotyczną i godną postawę wobec działań totalitaryzmu i represji stosowanych przez Związek Sowiecki w okresie II wojny światowej.
„Film operuje kilkoma obszarami emocji. Jednym z głównych celów produkcji, jak wskazuje tytuł, jest przywrócenie pamięci o Polakach z Kresów Wschodnich II RP. Pokazanie tego, co wiąże historycznie tamtą Polskę z obecną, czyli pamięć o tamtych ziemiach, gdzie kiedyś był nasz kraj i żyli nasi rodacy, którzy ginęli tylko dlatego, że byli Polakami. To jest ta perspektywa czysto ludzka, która mówi o tym, że nie możemy zapominać dziś o naszych rodakach z przeszłości” - dodał Cisek.
„Z drugiej strony film pokazuje też, że byli to Polacy o wielkiej wartości dla kraju. W tej sowieckiej gehennie opresji byli poddawani ludzie o bardzo wysokiej kulturze i wybitnych walorach patriotycznych, nasi rodacy, z których dziś możemy być wszyscy dumni. Ten swoisty +bagaż+ doświadczeń, który nieśli ze sobą, ich dokonania dla Polski były tak bogate, że już wtedy zasługiwali na chwałę. Mocno zaakcentowana w filmie jest także ich godna postawa przy cierpieniach, jakim byli poddawani. Dotyczy to zarówno ofiar Zbrodni katyńskiej, jak i osób deportowanych” - zauważył.
Jak podkreślił, "przesłaniem filmu dla nas, jest to, że możemy być dumni z faktu, że jesteśmy Polakami, mając taką historię i takich przodków".
IPN realizuje także szereg innych projektów edukacyjnych i filmowych, planowanych na obecny rok.
"Realizowany jest także film dokumentalny o roboczym tytule +Wybraniec bogów+ – premierę zaplanowano na kwiecień br. Film opowiada o losach Józefa Marcinkiewicza, genialnego polskiego matematyka, ofiary zbrodni katyńskiej. W trakcie realizacji są również: spot promujący ogólnopolski konkurs +Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej+ i 12-odcinkowy program publicystyczno-historyczny +Wideoczat z historią+" - podał w komunikacie rzecznik IPN.(PAP)
mmmp/ itm/