O świadectwie Żołnierzy Wyklętych trzeba mówić więcej i głośniej, m.in. poprzez edukację dzieci i młodzieży - powiedział w sobotę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Suwałkach.
„O świadectwie Żołnierzy Wyklętych trzeba mówić więcej i głośniej. W ostatnich latach stało się to możliwe dzięki ogromnej pracy historyków, archeologów, genetyków i wolontariuszy, którzy wydobywają szczątki bohaterów z bezimiennych mogił. Zadanie głoszenia prawdy o tamtym czasie staramy się obecnie realizować także poprzez edukację historyczną dzieci i młodzieży oraz przywracanie zbiorowej pamięci” - powiedział Zieliński.
Wiceminister uczestniczył w sobotę w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Suwałkach przed Pomnikiem Żołnierzy 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Uroczystości odbyły się w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych oraz mieszkańcy Suwałk.
„Zgromadziliśmy się przed tym miejscem symbolicznym, by oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym, żołnierzom, którzy podjęli heroiczną (...) walkę o prawdziwą niepodległość naszej ojczyzny. Za tę walkę byli szykanowani, torturowani i zabijani” - powiedział Zieliński.
Wiceminister podkreślił, że żołnierze ci zostali skazani na niepamięć. Jak dodał, pamięć o nich miała być wymazana ze zbiorowej świadomości na wieki. "Przegrali tamtą walkę, bo jej wygrać nie było sposobu; ale ostatecznie wygrali. Wygrali, bo to dzięki ich walce mamy wolną, suwerenną, niepodległą Polskę” - powiedział.
Zieliński dodał, że dzisiaj pozostała nam wobec Żołnierzy Wyklętych modlitwa, pamięć i wielka wdzięczność, bo nie mielibyśmy wolnej Polski, gdyby nie ich walka, bohaterstwo i ofiara.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem uczestnicy uroczystości udali się Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, gdzie wysłuchali koncertu poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Historyk dr Jarosław Schabieński wygłosił wykład o Żołnierzach Wyklętych z Północno-Wschodniej Polski.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".(PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ ozk/