Trwają prace przy instalacji, która pozwoli podświetlić na biało-czerwono gdański Krzyż Milenijny. Iluminacja ma być formą uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W sąsiedztwie Krzyża i w kilku innych punktach miasta staną też maszty flagowe.
Mający ponad 16 metrów wysokości Krzyż Milenijny zainstalowano w 2000 roku, by uczcić milenium, ale też tysiąclecie miasta. Krzyż stanął na Górze Gradowej – najwyższym z całego zespołu wzniesień tworzących Grodzisko pełniące przed wiekami funkcje militarne. Grodzisko położone jest w centrum Gdańska, a Krzyż widoczny jest z dużej odległości.
W ostatnich tygodniach wokół Krzyża ustawiono rusztowania, z których są prowadzone prace mające na celu m.in. wykonanie instalacji mającej pozwalać iluminować obiekt światłem różnej barwy (dotąd był on podświetlany jednorodnym białym światłem).
Jak poinformowała Olimpia Schneider z zespołu prasowego gdańskiego magistratu, iluminacja Krzyża Milenijnego będzie stanowić element obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Schneider dodała, że po raz pierwszy nowe oświetlenie ma zostać włączone 2 maja - w Dniu Flagi.
Wyjaśniła, że iluminacja Krzyża Milenijnego jest jednym z elementów większego projektu - modernizacji oświetlenia na terenie Grodziska. Przedsięwzięcie to, dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zakłada wymianę ponad 500 punktów oświetleniowych na Grodzisku.
W planach związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości gdański samorząd ma też ustawienie na terenie Grodziska, niedaleko Krzyża, wysokiego na 40 metrów masztu, na który można będzie wciągać wielkoformatowe flagi. „11 listopada umieszczona zostanie na nim flaga Polski” – poinformowała Schneider.
Zespoły mniejszych flagowych masztów staną też z okazji jubileuszu, w kilku innych lokalizacjach Gdańska, w tym na Węźle Grodeccka, Ołowiance oraz przy Ergo Arenie. „Oprócz polskiej, pojawią się na nich również flagi Unii Europejskiej oraz Gdańska” – wyjaśniła Schneider.
Dodała, że o obchodzonym w tym roku wyjątkowym święcie przypominać też będą gdańszczanom kwitnące przez cały rok na miejskich zieleńcach kwiaty. Większość stworzonych w bieżącym roku kompozycji ma bazować na biało-czerwonych barwach. Akcenty takie pojawią się m.in. na Rondzie Ofiar Katynia, vis a vis Dworca Głównego, na Placu Solidarności, w rejonie ul. Pomorskiej i Gospody, w Parku Zielonym, na Placu Komorowskiego oraz w okolicach ulic Marynarki Polskiej i Wyzwolenia.
Schneider przypomniała, że częścią gdańskich obchodów jest też cykl Gdańskich Debat Obywatelskich, podczas których podejmowane są zagadnienia związane z niepodległością, "zarówno w kontekście historycznym, jak i dziedzictwa współczesności". „Prelegentami są znane osoby ze świata polskiej kultury, historii, nauki, polityki i życia społecznego. Debaty mają formułę spotkań otwartych” – dodała Schneider.
Podkreśliła, że tematyka niepodległościowa będzie „obecna również podczas cyklicznych festiwali i konferencji, takich jak Gdański Tydzień Demokracji, Zrozumieć Sierpień, cykl spacerów historycznych w ramach programu Metropolitanka czy przyznanie Gdańskiej Nagrody Równości dla najaktywniejszych społeczników podejmujących działania na rzecz równości w mieście, w tym równości kobiet i mężczyzn”.
Kalendarium najbliższych jubileuszowych wydarzeń można znaleźć na stronie gdansk.pl/niepodlegla. (PAP)
autor: Anna Kisicka
edytor: Dorota Skrobisz
aks/ skr/