Minister kultury Piotr Gliński zainaugurował w sobotę Noc Muzeów w gmachu resortu. Osobiście oprowadził po budynku pierwszą grupę zwiedzających, którzy - oprócz ministerialnych gabinetów - mogli obejrzeć wystawę "Pod opieką Niepodległej - Państwo, kultura, dziedzictwo 1918-1939”.
"Jeżeli chodzi o nasz Pałac Czartoryskich-Potockich to jest to wielokrotnie przebudowywany, zniszczony w czasie wojny budynek, który na dole ma kilka sal odbudowanych w takim stylu pałacowym. Budynek pochodzący w tej formie już nie drewnianej, a murowanej z II połowy XVIII w. Odbudowane są przede wszystkim gabinety ministrów, tak to kiedyś włodarze jeszcze poprzedniego ustroju sobie zaplanowali. I my faktycznie - minister i wiceministrowie w amfiladzie mamy dość przyzwoite pałacowe sale (…) W tym pałacu bywał Fryderyk Chopin i był na jednym z bardzo prestiżowych balów Napoleon Bonaparte" – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Jak zaznaczył, oprócz prezentowanych co roku podczas Nocy Muzeów wnętrz ministerstwa, eksponowana jest także wystawa odwołująca się do 100-lecia niepodległości Polski. "Przedstawia ona powołanie i działalność Ministerstwa Kultury w II Rzeczpospolitej. II Rzeczpospolita musiała połączyć kraj podzielony, różne kultury, różne porządki administracyjne i jak państwo pamiętacie musiała stworzyć Polskę w pewnym sensie na nowo. I wiele takich dużych projektów przemysłowych, a także administracyjnych i w sferze kultury było czynionych w sposób bardzo przemyślany i sensowny. I także Ministerstwo Kultury powołane w 1918 r. było instytucją bardzo ciekawą" – powiedział minister.
Wystawa, jak podkreślił, prezentuje podstawowe osiągnięcia z tamtego okresu, podejście do kwestii odbudowy i edukowania kulturowego społeczeństwa, budowy polskiej kultury. "M.in. jest zdjęcie z budowy znanego nam wszystkim Muzeum Narodowego i widzimy jaki to był potężny gmach budowany od nowa dla dobra Polski. Ja mogę zaś powiedzieć, że w tym miesiącu podpisujemy umowę z firmą budowlaną, która rozpocznie w tym miesiącu budowę Muzeum Historii Polski na Cytadeli" – dodał prof. Gliński.
Szef resortu kultury osobiście oprowadził pierwszą grupę gości Nocy Muzeów po gmachu ministerstwa. Prezentując wystawę "Pod opieką Niepodległej - Państwo, kultura, dziedzictwo 1918-1939” zwrócił uwagę na logo Programu Niepodległa, którego biuro – jak wyjaśnił - przygotowało wystawę. Minister przypomniał, że jest to autograf Józefa Piłsudskiego z jednego z jego listów. "I ta Niepodległa jest naszym logo na 100-lecie niepodległości Polski" – zaznaczył.
W ramach ekspozycji można było zobaczyć m.in. dekret z 1918 r. powołujący do życia Ministerstwo Kultury i wizerunek pierwszego szefa resortu Medarda Downarowicza. Prof. Gliński zaprezentował także gabinety - swój i swoich zastępców. Przypomniał również, że na tyłach ministerstwa był olbrzymi ogród dochodzący aż do ul. Wierzbowej, z którego do czasów współczesnych ocalała tylko niewielka część.
W programie Nocy Muzeów przygotowanym przez MKiDN, oprócz zwiedzania gmachu, przewidziano liczne atrakcje na dziedzińcu resortu. Goście mogli posłuchać różnego typu muzyki. Zaproszono solistów i orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej, która zaprezentowała utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta z oper "Wesele Figara", "Don Giovanni" czy "Czarodziejski Flet". Zabrzmiały również przeboje musicalowe do tekstów m.in. Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Michała Wojnarowskiego.
Zaplanowano także pokaz filmów WFDiF z serii "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach". Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych, którzy mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych "Noc ożywionych obrazów 2018" pod opieką animatorów. W przygotowanej dla gości strefie relaksu czekały leżaki, była również możliwość nagrania życzeń dla pracowników kultury na Dzień Działacza Kultury, co uczynił m.in. szef resortu kultury.
W tegorocznej 15. warszawskiej edycji Nocy Muzeów bierze udział 240 placówek. Oprócz najbardziej popularnych muzeów, swoje podwoje otwierają m.in. MSWiA, Urząd Patentowy czy Dom Arcybiskupów Warszawskich. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/