Koncerty muzyki żydowskiej, wykłady, warsztaty językowe i kulinarne oraz jarmark żywności i rękodzieła - to niektóre z wydarzeń jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha, który w sobotę rozpocznie się we Wrocławiu.
Festiwal Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.
"W tym roku oprócz dwudziestolecia festiwalu przypada 70-lecie powstania państwa Izrael oraz rocznica, o której też trzeba pamiętać, czyli 50. rocznica marca 1968, które jest ściśle związane ze społecznością polską i żydowską. Tegoroczny festiwal uwypukli te wszystkie momenty" - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk.
Festiwal rozpocznie w sobotę Klezmerska Hawdala - koncert, na którym wystąpi polski zespół Klezmafour, łączący muzykę klezmerską i bałkańską z elementami rockowymi. Tego dnia odbędzie się także spotkanie z założycielami festiwalu.
Jednym z wydarzeń muzycznych tegorocznej edycji będzie koncert zespołu The Libyans z Izraela. "Zespół, który gra żydowską muzykę z Libii wystąpi w Polsce po raz pierwszy; śpiewa on muzykę do starodawnych tekstów poetyckich z różnych stron Bliskiego Wschodu. Muzycy przyjadą do nas z niezwykłymi instrumentami i temperaturą swoich koncertów" – zapowiedział Rybarczyk.
Wrocławianie będą mieli również okazję wysłuchać koncertu zespołu Mamalor z Czech, Doroty Helbin z zespołem klezmerskim z Krakowa oraz zespołu klezmerskiego Sztetl.
Podczas festiwalu odbędą się również wykłady m.in. na temat nielegalnej emigracji polskich Żydów do Izraela po II wojnie światowej i o roli szabatu w życiu żydowskiej kobiety; a także panele dyskusyjne wokół wydarzeń marca 1968 r. oraz o kondycji judaizmu w Polsce - w którym wezmą udział rabini reprezentujący trzy różne odłamy judaizmu. "Festiwal chce także pochylić się nad tymi osobami, które zostały ocalone dzięki opiece i zainteresowaniu innych ludzi oraz nad tymi, którzy podczas II wojny światowej, kiedy pomoc Żydom równała się karze śmierci narazili swoje życie. Będzie to zatem spotkanie z ocalonymi i tymi, którzy odważyli się pomagać" – wyjaśnił dyrektor festiwalu.
Zaplanowano także wystawy, m.in. fotografii Maxa Meira Mroza "Klimaty Jeruzalem", oraz - przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie - ekspozycję "Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady". Ponadto odbędzie się przegląd filmów z warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" oraz spacery śladami "Przewodnika po Żydowskim Wrocławiu" i "Szlakiem Żydowskich Kobiet Breslau i Wrocławia".
W trakcie festiwalu odbędą się również warsztaty m.in. tradycyjnego tańca żydowskiego oraz warsztaty językowe z hebrajskiego, jidysz i ladino. W programie znalazły się też warsztaty kulinarne, przybliżające uczestnikom tradycyjną kuchnię izraelską.
Jak co roku będzie można uczestniczyć w tradycyjnych elementach codziennego życia żydowskiego takich jak przygotowania do Szabatu, kolacji szabatowej, czy otwartego dla wszystkich nabożeństwa na przywitanie Szabatu, podczas którego wystąpi Chór Synagogi pod Białym Bocianem.
Tradycyjnie podczas festiwalu na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem i Promenadzie Staromiejskiej odbędzie się jarmark żydowski (3 czerwca), na którym oprócz koszernego jedzenia będzie można kupić rękodzieło i kosmetyki z minerałami z Morza Martwego.
Festiwal odbędzie się w dniach 2-8 czerwca. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pat/