Na polskich cmentarzach wojennych w Bolonii, Casamassima i Loreto odbyły się w środę, w Dzień Zaduszny, uroczystości z udziałem przedstawicieli polskiego duchowieństwa, Polonii i dyplomacji. Odprawiono msze, złożono biało-czerwone wieńce.
Mszę odprawiono przed południem na największym polskim cmentarzu we Włoszech, w Bolonii, gdzie znajdują się groby ponad 1400 polskich żołnierzy, poległych w ostatnich miesiącach II wojny światowej. We mszy i ceremonii złożenia wieńców udział wziął konsul generalny RP z Mediolanu Krzysztof Strzałka. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce także na pobliskim cmentarzu brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Na polskim cmentarzu wojennym w Casamassima koło Bari w Apulii na mszy zgromadziło się około 300 Polaków, mieszkających w południowych Włoszech. Wieniec w imieniu ambasady RP złożył attache wojskowy pułkownik Andrzej Sarna. Z Polski przybyła grupa rekonstrukcji historycznej ze Swarzędza, odtwarzająca dzieje i tradycję 1. Samodzielnej Kompanii Commando, polskiej jednostki działającej na froncie włoskim podczas II wojny. W Casamassima pochowanych jest 431 polskich żołnierzy. Po południu w tym mieście otwarto wystawę fotografii i pamiątek z czasów wojny "Apulia Polaków 1944-1946".
Hołd oddano także pochowanym w Loreto 1100 polskim żołnierzom-uczestnikom walk w rejonie Adriatyku. Wieniec złożyła konsul Jadwiga Pietrasik z Rzymu.
Na Monte Cassino mszę odprawiono we wtorek, w dniu Wszystkich Świętych.(PAP)
sw/ kar/ gma/