Jestem przekonany, że ostatni etap procesu beatyfikacyjnego – proces cudu - pozytywnie zamknie proces beatyfikacji; proszę o modlitwę w tej intencji – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w związku z przypadającą 3 sierpnia rocznicą urodzin Prymasa Tysiąclecia.
W piątek przypada 117. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz Prymasa Polski w latach 1948–1981.
"Jestem głęboko przekonany, że ostatni etap procesu beatyfikacyjnego – proces cudu, który się stał za sprawą kard. Wyszyńskiego – pozytywnie zamknie proces beatyfikacji. Zanim to się stanie, bardzo proszę o modlitwę w tej intencji" – powiedział cytowany w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski kard. Nycz.
Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Jego proces beatyfikacyjny był prowadzony w latach 1983-2001 przez archidiecezję warszawską. Po przesłuchaniu 65 świadków i zbadaniu wszystkich pism drukowanych i niedrukowanych świadectwa te poddano ocenie teologicznej. Całą dokumentację procesową liczącą 37 tomów wraz z publikacjami autorstwa Prymasa Tysiąclecia w lutym 2001 r. przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Pod koniec 2002 r. kongregacja orzekła, że pod względem formalnym proces na etapie diecezjalnym został przeprowadzony poprawnie.
Papież Franciszek zaaprobował i polecił opublikować 19 grudnia 2017 r. dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Kończy to pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego. Od tego czasu do zakończenia procesu beatyfikacyjnego niezbędny jest cud za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. Diecezjalny proces związany z badaniem uzdrowienia za przyczyną kard. Wyszyńskiego 19-letniej kobiety chorej na raka tarczycy przeprowadziła w latach 2012-2013 archidiecezja szczecińsko-kamieńska, ponieważ to na jej terenie doszło do tego niewytłumaczalnego medycznie zdarzenia.
Dokumentacja została przekazana do Watykanu. W tej chwili kolejny etap procedury badania autentyczności domniemanego cudu toczy się w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Według procedury, dopiero po zakończeniu tego etapu zostanie wyznaczona data beatyfikacji.(PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ wus/