Do 21 grudnia w bibliotece zamkowej Muzeum Warmii i Mazur można oglądać starodruk po konserwacji. Księga „Obrot całego roku kazaniami niedzielnymi ku wieczności skierowany”, autorstwa X. Rajmunda Czaszyńskiego, pochodzi z 1745 roku.
Autor księgi, Rajmund Czaszyński, był dominikaninem i lektorem teologii. W latach 40. XVIII wieku przebywał w klasztorze w Łowiczu. Był kaznodzieją kolegiaty za czasów biskupa warmińskiego Krzysztofa Szembeka (1667-1748), któremu zadedykował swoje dzieło. Na rewersie księgi jest herb Szembeka, a także skierowany do niego list dedykacyjny od Czaszyńskiego.
Prawdopodobnie pierwszym właścicielem księgi był Jan Redewski, dziekan brodnicki, który w darze przekazał go "ojcom z brodnickiego klasztoru".
Księga została przekazana olsztyńskim muzealnikom ze składnicy akt KW PZPR w Olsztynie.
"Obrot całego roku kazaniami niedzielnymi ku wieczności skierowany" to zbiór kazań zarówno na niedziele oraz na dni świąteczne.
Jak napisano w muzealnej informacji, autor w kazaniach "szeroko rozważa ułomności natury ludzkiej, zepsucie moralne". Muzealnicy jako jedne z ciekawszych przytaczają "kazanie o istocie dnia niedzielnego, który to (...) powinien być wolny od trudów pracy, a przeznaczony na działanie ku czci Boga".
Księga polska wydrukowana jest łacińską antykwą. Ten rodzaj druku wprowadziły do nowożytnego polskiego drukarstwa przodujące oficyny warszawskie. Muzealnicy z Olsztyna podali, że tekst wydrukowano "w kolorze czarnym, układzie jednoszpaltowym, na papierze ręcznie czerpanym".
Przez lata oprawa woluminu uległa znacznym zniszczeniom. "Zachowały się jedynie fragmenty skórzanego obleczenia ze skóry garbowanej roślinnie, bez zdobień" - napisano w muzealnym komunikacie.
W ostatnim czasie księga została poddana konserwacji w pracowni dr Doroty Jutrzenki-Supryn w Toruniu. Prace konserwatorskie w wysokości 11,5 tys. zł dofinansował olsztyński urząd miasta. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ krap/