Powstanie w getcie warszawskim miało trwać 3 dni. Zakończyło się jednak po niespełna miesiącu heroicznej walki.
Członkowie konspiracyjnych organizacji zbrojnych postanowili sięgnąć po broń i rzucić wyzwanie niemieckiemu okupantowi. Warszawskie getto było największym w Generalnym Gubernatorstwie i całej okupowanej Europie.
Z podcastu dowiecie się na czym polegała realizowana przez nazistów antysemicka polityka i dlaczego wiele zmieniło się od momentu rozpoczęcia akcji "Reinhardt". Co kierowało członkami organizacji konspiracyjnych - Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego? Dlaczego postanowili walczyć, skoro nie mieli nadziei na zwycięstwo?
Pomówimy o tym, kiedy powstało getto w Warszawie, na czym polegała jego specyfika, jakie panowały w nim warunki życia. Jaki wpływ na sytuację w getcie miały masowe deportacje warszawskich Żydów do Treblinki?
Rozmawiają dr Michał Przeperski i jego gość, dr Martyna Grądzka-Rejak z Muzeum Getta Warszawskiego oraz z Instytutu Pamięci Narodowej.
Podkastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na YouTube, Spotify, Google Podcasts, Audiotece, a także na innych platformach podkastowych.
Źródło: MHP