Na zwiedzanie wystawy „Obrona Cywilna w PRL-u” Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do schronu przeciwatomowego dla władz Poznania. To jedno z wydarzeń organizowanych przez placówkę w weekend w związku z 40. rocznicą stanu wojennego.
Schron przeciwatomowy dla władz miasta Poznania powstał na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku na posesji przy ul. Słupskiej 62. Zlokalizowany pod domem obiekt został odtajniony dopiero w 2000 roku. W czasach PRL-u był punktem dowodzenia obrony cywilnej.
We wnętrzu zachowało się w nienaruszonym stanie oryginalne wyposażenie z lat PRL: od agregatów i filtrów powietrza, przez meble i mapy, po armaturę łazienkową czy telefony. Obiekt jest obecnie niedostępny dla zwiedzających – sobotnia wystawa jest jedną z nielicznych okazji do jego odwiedzenia.
Jak powiedziała PAP kuratorka wystawy Barbara Kokot, planszowa ekspozycja "Obrona Cywilna w PRL-u" prezentuje genezę, rozwój i zasięg działania obrony cywilnej w latach Polski Ludowej.
"Ona miała w tym czasie wiele zadań, jednym z jej celów były działania na rzecz ochrony ludności cywilnej w sytuacji zagrożenia skażeniem biologicznym, chemicznym – na przykład na skutek awarii, do których dochodziło w zakładach przemysłowych. Obrona Cywilna przeciwdziałała szkodom występującym podczas klęsk żywiołowych. W trakcie powodzi zajmowała się akcją ratunkową. Ważną rolę odgrywało przygotowanie szkoleń i ćwiczeń z obrony cywilnej w szkołach i zakładach pracy" – powiedziała Barbara Kokot.
Na wystawie prezentowane są m.in. zdjęcia sprzętów wojskowych oraz materiałów związanych z obronnością cywilną. Zobaczyć można też reprodukcje fotografii dokumentujące działania podejmowane w celu zapewnienia ochrony mieszkańców miast i wiosek w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz szkolenia z zakresu obrony cywilnej.
Wystawa powstała we współpracy z Radą Osiedla Krzyżowniki-Smochowice. Prezentowane fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz ze zbiorów prywatnych.
W niedzielę, w przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza na inscenizację oraz wystawę w Muzeum Uzbrojenia. Przedstawiona tam będzie inscenizacja plenerowa posterunku wojska i Milicji Obywatelskiej z grudnia 1981 roku.
W muzeum prezentowana jest też wystawa pt. "Przemoc i opór", przygotowana przy współpracy z wielkopolską Solidarnością. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mmu/