Barwny korowód zapoczątkuje 11 listopada imieniny poznańskiej ulicy Święty Marcin. Podczas festynu zaplanowano kiermasz z tradycyjnymi rogalami, koncerty i pokaz sztucznych ogni. Organizatorzy chcą w tym roku podkreślić dobroczynny rodowód imprezy.
Imieniny ulicy Święty Marcin są organizowane w Poznaniu od ponad 20 lat. Wydarzenie zbiega się datą z obchodami Święta Niepodległości. 11 listopada to też w Poznaniu dzień promocji polskiej gęsiny. Na Starym Rynku odbywać się będzie impreza rodzinna "Gęsina na Imieninach".
Organizatorem imienin jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, które mieści się przy ul. św. Marcin. Wydarzenie rozpocznie się tradycyjnym korowodem, który poprowadzi Święty Marcin na koniu. Po dotarciu przed Zamek, Święty otrzyma od prezydenta Poznania klucze do bram miasta.
Jak powiedział PAP Andrzej Maszewski z CK Zamek, w korowodzie pojawią się akcenty związane ze Świętem Niepodległości.
„Świętujemy w sposób radosny i patriotyczny. Chcemy w tym roku podkreślić dobroczynność, z którą związana jest postać św. Marcina i wychodzimy z założenia, że tak powinien wyglądać współczesny patriotyzm. Zwracamy uwagę na ludzi, u których patriotyzm przejawia się w pomaganiu potrzebującym” – dodał Maszewski.
„Świętujemy w sposób radosny i patriotyczny. Chcemy w tym roku podkreślić dobroczynność, z którą związana jest postać św. Marcina i wychodzimy z założenia, że tak powinien wyglądać współczesny patriotyzm. Zwracamy uwagę na ludzi, u których patriotyzm przejawia się w pomaganiu potrzebującym” – mówił Andrzej Maszewski z CK Zamek
Po przekazaniu kluczy do miasta zajmująca się osobami bezdomnymi fundacja Barka wręczy „Drabiny Jakubowe” – wyróżnienie jest przyznawane podopiecznym fundacji, którym udało się wyjść z zapaści życiowej.
Podczas imienin głównej ulicy Poznania zaprezentują się fundacje i stowarzyszenia pomagające potrzebującym. We wnętrzach Zamku zaplanowano prezentacje przedwojennych kronik filmowych z Poznania oraz warsztaty drukarskie dla dzieci.
Częścią tegorocznych obchodów jest gra miejska – jeśli weźmie w niej udział sto osób, to jedna z firm przekaże wszystkim poznańskim domom dziecka roczny zapas kosmetyków.
Na uczestników festynu mają czekać uliczni grajkowie, najstarsza w Wielkopolsce katarynka oraz potańcówka pod gołym niebem. Imieniny zakończy się koncert zespołu Hey oraz pokaz sztucznych ogni.
W ramach odbywającej się tego samego dnia "Gęsiny na Imieninach" zaplanowano prezentacje kulinarne, zabawy dla dzieci i występy artystyczne. Serwowane będą też potrawy z gęsiny.
Jacek Marcinkowski z Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu powiedział PAP, że warto promować gęsinę w Święto Niepodległości, jako polski odpowiednik indyka spożywanego w USA z okazji Święta Dziękczynienia.
W świętomarcińskim korowodzie weźmie udział platforma, na której prezentowane będą gęsi i wyroby z gęsiny. Marcinkowski przypomniał, że gęsi są związane z historią św. Marcina. Według jednej z legend, gdy przyszły święty miał zostać biskupem w Tours, schował się przed przedstawicielami hierarchów w gęsiarni. Gęsi na widok obcej osoby narobiły jednak hałasu i ujawniły miejsce jego pobytu. 4 lipca 371 r. Marcin otrzymał sakrę biskupią.
Co roku w imieninach ulicy Święty Marcin bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób, a poznaniacy zjadają tego dnia ok. 250 ton rogali świętomarcińskich.
Rogal świętomarciński to tradycyjny przysmak najchętniej kupowany w okolicach 11 listopada. Od 2009 r. rogale są chronionym produktem regionalnym.
Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem zaapelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali te smakołyki, a biedni otrzymywali je za darmo.
Nazwa ulicy wywodzi się od osady, która w XII wieku powstała wokół kościoła św. Marcina, nazywanej Przedmieściem św. Marcina lub po prostu Świętym Marcinem. (PAP)
pil/ rpo/ jbr/