Inne

26.09.2019

Chorzów chce utworzyć park kulturowy na obszarze Parku Śląskiego

Prace nad utworzeniem parku kulturowego na obszarze Parku Śląskiego rozpoczął samorząd Chorzowa. W czwartek miejscowi radni zdecydowali o rozpoczęciu związanych z tym procedur. W ocenie miasta mogą one potrwać od roku do dwóch lat.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski to największy miejski park w Polsce i jeden z największych w Europie. Ma on powierzchnię ok. 600 ha, w całości w granicach administracyjnych Chorzowa. Na jego terenie znajdują się m.in.: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

Jak ocenił cytowany w czwartkowej informacji chorzowskiego magistratu wiceprezydent miasta Marcin Michalik, dzięki wprowadzeniu nowej formuły ochrony konserwatorskiej park będzie traktowany w kategoriach dziedzictwa całego regionu. „To sprawdzony sposób ochrony krajobrazu, który jest ważny dla społeczności” - zaznaczył Michalik.

Miasto wyjaśniło, że przepisy dotyczące parku kulturowego pozwalają na poprawę estetyki objętego nim obszaru, szczególnie w zakresie reklam. Umożliwiają też lepsze zarządzanie, dzięki doprecyzowaniu funkcji określonych stref. Nadanie statutu parku kulturowego to także gwarancja ochrony np. rzeźb czy układu alejek.

„Szacujemy, że cała procedura utworzenia parku kulturowego potrwa od jednego do dwóch lat. Zaczniemy od przygotowania studium krajobrazowego w oparciu o konsultacje z mieszkańcami i uzgodnienia z zarządem województwa” - zapowiedział wiceprezydent Chorzowa.

Parkiem zarządza bowiem należąca do samorządu woj. śląskiego spółka Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, która obecnie m.in. wdraża rozpisany do 2027 r. program odnowy tego kompleksu. Podczas wakacji jej władze podały, że w tym roku na terenie parku zostaną przeprowadzone działania modernizacyjne za ok. 10 mln zł. Będą to m.in. remonty wybranych alejek czy montaż oświetlenia wzdłuż niektórych z nich.

W ub. roku poprzedni zarząd woj. śląskiego podpisał z władzami zarządzającej parkiem spółki umowę na dofinansowanie kwotą 226 mln zł z unijnej inicjatywy finansowej Jessica zaplanowanej rewitalizacji tego kompleksu.

Obecny zarząd Parku Śląskiego deklaruje, że realizuje projekt modernizacji o łącznej wartości niemal 360 mln zł, zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozpisanym do 2027 r. Dotyczy to zarówno rewitalizacji Parku, jak też prac związanych z przebudową Planetarium - w osobnym unijnym projekcie o wartości prawie 99 mln zł.

Podpisując w ub. roku umowę na dofinansowanie modernizacji parku kwotą 226 mln zł poprzedni samorząd regionu sygnalizował, że wśród planowanych prac jest m.in. odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci wodno-kanalizacyjnych, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.

Władze Chorzowa (KO) i obecny zarząd woj. śląskiego (PiS) toczyły w poprzednich miesiącach spór m.in. na polu zapowiedzianej przez prywatnego inwestora wycinki ponad 1,3 tys. drzew przy Parku Śląskim. Marszałek woj. śląskiego apelował do władz miasta o powstrzymanie procesu przejmowania pod działalność komercyjną i deweloperską tamtejszego terenu.

Miasto odpowiadało, że teren ten nigdy nie należał do niego; został wyłączony z parku jeszcze w 1968 r., a potem działał na nim m.in. Ośrodek Postępu Technicznego. Skarb Państwa sprzedał go w 2017 r. prywatnej spółce, a w procedurze administracyjnej, przy dochowaniu szeregu warunków przez wnioskodawcę, chorzowski samorząd nie miał możliwości, by nie wydać zgody na wycinkę.

Do tej pory w Polsce utworzono 35 parków kulturowych, z których najbardziej znane są krakowski Kazimierz i ul. Piotrkowska w Łodzi. W woj. śląskim do tej pory formuły parku kulturowego użyto czterokrotnie: w Żorach (cmentarz żydowski), Tarnowskich Górach (hałda popłuczkowa) oraz w Bieruniu (obszar grobli i Bieruń Stary). Trwają prace nad powołaniem parku w Rybniku i w Rudzie Śląskiej (dzielnica Ruda).(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL