Europa i świat po 1989 roku

24.04.2018

Fundacja Grupy PKP wspiera Pogoń Lwów

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej dotyczącej podpisania umowy wsparcia Lwowskiego Klubu Sportowego POGOŃ Lwów przez Fundację Grupy PKP w Sanoku. Fot. PAP/D. Delmanowicz Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej dotyczącej podpisania umowy wsparcia Lwowskiego Klubu Sportowego POGOŃ Lwów przez Fundację Grupy PKP w Sanoku. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Fundacja Grupy PKP podpisała we wtorek w Sanoku (Podkarpackie) umowę zapewniającą wsparcie Pogoni Lwów. 32 tys. zł będą przeznaczone m.in. na szkółkę piłkarską. W uroczystości uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"Cieszę się, że PKP realizując cele biznesowe wspomaga również cele społeczne. To jest niezmiernie ważne. Wsparcie Pogoni Lwów, klubu, który został reaktywowany przed niespełna 10 laty, jest niezmiernie ważne" - powiedział Adamczyk.

Podkreślił, że "powinniśmy wspomagać wszystkie inicjatywy polonijne i polskie poza granicami naszego kraju". "W tym również te dotyczące wsparcia sportu" - dodał minister.

Jak zauważył prezes Lwowskiego Klubu Sportowego Pogoń Lwów Marek Horbań, jest to wsparcie "przede wszystkim szkółki piłkarskiej". "Piłka nożna jest fundamentem Pogoni. Nasz klub dąży do tego, żeby odrodzić polski sport we Lwowie, którego nie było tam ponad 70 lat" - zaznaczył prezes.

Horbań powiedział, że środki uzyskane z Fundacji Grupy PKP zostaną przeznaczone „przede wszystkim na sprzęt sportowy, stroje, obozy treningowe”. „To jest bardzo ważne dla środowiska polskiego we Lwowie, że pamiętacie o nas” - podkreślił.

Pogoń Lwów reaktywowano 10 października 2009 roku. Po mszy św. we lwowskiej archikatedrze obrządku łacińskiego w intencji klubu i jej przyszłych sukcesów sportowych na Cmentarzu Łyczakowskim na grobach na grobach założycieli klubu Ludwika i Ludwiki Kucharów oraz Edmunda Cenara złożono kwiaty.

Zaraz potem na dawnym stadionie Lechii Pogoń rozegrała swój pierwszy po 70 latach mecz. Rywalem była Polonia Chmielnicki, a do pierwszej symbolicznej piłki podszedł grający we Lwowie, a potem w Polonii Bytom wówczas 81-letni Kazimierz Trampisz.

Kucharowie byli lwowskimi przedsiębiorcami, którzy wspomagali Pogoń. Byli też rodzicami zasłużonych dla polskiego sportu braci Tadeusza, Karola, Władysława, Wacława, Mieczysława i Zbigniewa; wszyscy należeli do lwowskiego klubu. Najbardziej znany spośród nich Wacław był królem strzelców w polskiej lidze w latach 1922 i 1926.

Z kolei zapomniany już współcześnie nauczyciel wychowania fizycznego Cenar popularyzował w Polsce piłkę nożną. Z podróży do Anglii przywiózł futbolówkę oraz zasady gry w piłkę nożną, które potem przetłumaczył na język polski.

W Pogoni najliczniejsza jest sekcja piłkarska, której drużyny występują w kilku grupach wiekowych. Jest też sekcja kolarska.

Lwowska Pogoń uczestniczy również w przedsięwzięciach patriotycznych i społecznych. Pamięta o każdej rocznicy bitwy pod Zadwórzem, gdzie 17 sierpnia 1920 r. w walce z bolszewikami zginęło 318 z 330 żołnierzy; wśród poległych byli zawodnicy Pogoni. Co roku 1 listopada biorą udział w akcji "Światełko pamięci"; jej celem jest zapalenie zniczy na polskich grobach na cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim.

Pamiętają także o zawodnikach dawnej Pogoni. Honorowym członkostwem klubu wyróżniono m.in. znanego polskiego wokalistę Zbigniewa Kurtycza, który w 1937 r. wraz drużyną juniorów zdobył tytuł wicemistrza Polski.

Klub utrzymuje się z pomocy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wsparcia polskich firm działających na Ukrainie.

W swojej historii Pogoń czterokrotnie zdobyła mistrzostwo Polski. Jej zawodnicy zasilali reprezentację narodową. Należała do trzech związków piłkarskich: austriackiego, polskiego i ukraińskiego.(PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL