Wykonany w 1892 r. adres powitalny, najstarsza pamiątka związana z obecnością księżnej Daisy w Książu, został przekazany w piątek w depozyt Zamkowi Książ przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
W piątek w Zamku Książ podsumowano dwa lata współpracy tej instytucji z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jej efektem jest m.in. otwarta dwa lat temu na zamku Książ wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu "Metamorfozy Zamku Książ". Można na niej zobaczyć dwie rzeźby i 38 obrazów ze zbiorów MN, wśród nich 10 płócien z dawnej kolekcji Hochbergów - dawnych właścicieli Książa - oraz cztery barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu. Od momentu otwarcia do dziś ekspozycję obejrzało ponad pół miliona osób.
Z okazji drugiej rocznicy współpracy obu instytucji Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało w depozyt Zamkowi Książ wykonany w 1892 r. adres powitalny, będący najstarszą pamiątką związana z obecnością księżnej Daisy w Książu.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że adres powitalny wykonany przez wałbrzyskiego malarza Johannesa Tetzelta i renomowany wrocławski warsztat złotniczy Emila Somme uchodził do niedawana za zaginiony. "Od tego prezentu przekazanego przez poddanych książęcym nowożeńcom rozpoczyna się historia obecności księżnej Daisy w Książu. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że księżna ten dyplom trzymała w dłoniach (...) Dzisiaj ta pamiątka powraca do Książa" - powiedział Oszczanowski.
Księżna Daisy wyszła za Hansa Heinricha XV, hrabiego Hochberg 8 grudnia 1891 w kościele w Westminsterze. Małżonkowie przybyli do Książa 3 lipca 1892 r., gdzie otrzymali list, który Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało Zamkowi Książ.
Pamiątka po księżnej Daisy będzie prezentowana w sali otwierającej wystawę "Metamorfozy Zamku Książ".
Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, (1873-1943) nazywana Daisy, to angielska arystokratka związana z zamkiem w Pszczynie i Zamkiem Książ. Była związana z dworem króla Edwarda VII i Jerzego V, spokrewniona z największymi domami arystokratycznymi Wielkiej Brytanii. Jej brat Jerzy był ojczymem Winstona Churchilla. Uważana była za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki.
W 1891 r. poślubiła majętnego księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Ślub odbył się w londyńskim Opactwie Westminsterskim, a świadkiem był Edward, ks. Walii. Daisy miała czworo dzieci: córeczkę, i trzech synów: Jan, Aleksander(przeszedł na katolicyzm, przyjął obywatelstwo polskie, a podczas II wojny światowej był oficerem w armii Andersa) i Konrad, zwany Bolkiem.
Po ślubie zamieszkała z mężem na Zamku Książ, gdzie urządziła ogród w stylu angielskim. Obecnie można podziwiać już tylko namiastkę tego, co zachwycało gości zamku. Przed I wojną światową państwo Pless prowadzili bardzo wystawne życie. Na taki styl życia pozwalała im olbrzymia fortuna. Byli m.in. właścicielami licznych kopalń, hut, elektrowni, zamku w Pszczynie (Pless) i Książu (Fuerstenstein), dworków na Riwierze i w Berlinie. Małżeństwo Daisy i księcia von Pless przetrwało tylko do 1923 r. Książę ponownie ożenił się z młodą arystokratką hiszpańską.
Podczas II wojny światowej starała się pomagać więźniom obozu koncentracyjnego Gross Rosen na Dolnym Śląsku dostarczając im paczki żywnościowe. Wysiedlona z zamku przez Niemców zmarła w 1943 r. w willi w Wałbrzychu.
(PAP)
pdo/aszw/