Inne

22.08.2013 aktualizacja 18.07.2016

Na aukcji sprzedano cygara Goeringa

Będące w nienaruszonym stanie pudełko cygar specjalnie wykonane dla naczelnego dowódcy hitlerowskiej Luftwaffe marszałka Rzeszy Hermanna Goeringa zostało sprzedane w środę na aukcji w Lincoln (Lincolnshire) za 1300 funtów – poinformowała w środę Press Association. Znaleziono je w piwnicach jego rezydencji w Brandenburgii po kapitulacji Niemiec. Na aukcję w domu aukcyjnym Golding Young and Mawer wystawił je krewny oryginalnego znalazcy, który je odziedziczył. Nabywcą jest zagraniczny kolekcjoner.

Pudełko zdobi napis "Sondernfertigung Reichsmarschall Hermann Goering" (specjalnie wykonane dla marszałka Rzeszy Hermana Goeringa). Jest też jego herb i nazwa producenta Gildemann Ltd.

Goering żył na wysokiej stopie w okazałym dworku w miejscowości Schorfheide Forest, w Brandenburgii, pod Berlinem.

Oskarżony o zbrodnie wojenne przed Trybunałem Norymberskim, Goering otruł się cyjankiem 15 października 1946 r. w przededniu wykonania na nim wyroku śmierci za zbrodnie wojenne.

Sprzedaż pamiątek z okresu III Rzeszy jest nielegalna w niektórych krajach m. in. w Polsce, Francji, Niemczech, Austrii i na Węgrzech. W Wielkiej Brytanii jest dopuszczalna przez prawo, choć niektóre, renomowane domy aukcyjne, jak Sotheby’s, Christies’s, czy Bonhams nie handlują nimi.

Pamiątki związane z czasów hitlerowskich Niemiec cieszą się sporym wzięciem. W marcu 2012 r. srebrną tacę sprezentowaną Hitlerowi z okazji jego 50 urodzin przez Alberta Speera, wycenioną na 600 funtów, sprzedano na aukcji za 28 tys. funtów. (PAP)

asw/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL