Polska po 1989 roku

12.04.2016 aktualizacja 18.07.2016

Na stadionie Legii odsłonięto tablicę legendarnego piłkarza Lucjana Brychczego

Lucjan Brychczy podczas meczu Legia Warszawa - Polonia Bytom. 15.10.1967. Fot. PAP/CAF/C. Langda Lucjan Brychczy podczas meczu Legia Warszawa - Polonia Bytom. 15.10.1967. Fot. PAP/CAF/C. Langda

We wtorek na stadionie Legii w Warszawie odsłonięto tablicę legendarnego piłkarza i trenera tego klubu Lucjana Brychczego. W uroczystości, oprócz głównego zainteresowanego, udział wzięli m.in. byli i obecni zawodnicy i prezes Bogusław Leśnodorski.

"Pan Lucjan bardzo nie lubi przemawiać i w tym aspekcie akurat jesteśmy podobni. Obaj też nie lubimy przegrywać. Ale powiem krótko: miał udział we wszystkim, co ten klub osiągnął przez ostatnie kilkadziesiąt lat" - powiedział Leśnodorski.

Uroczystość odbyła się w pomieszczeniu przy wyjściu na murawę, gdzie ustawiają się przed meczami piłkarze. Pamiątkowa tablica zawiera odciśniętą dłoń Brychczego, wzór jego podpisu i godło klubu. Opatrzono ją podpisem: "Idźcie walczyć przepełnieni pasją i z dumą reprezentujcie całą Legię dla wspólnej chwały".

Po przemówieniu prezesa klubu Brychczy odsłonił tablicę, a później wszyscy piłkarze pierwszego zespołu, na czele z kapitanem Jakubem Rzeźniczakiem, symbolicznie przyłożyli rękę do tablicy i uścisnęli dłoń legendy klubu. Następnie tablicę poświęcił ksiądz.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zgromadzeni mieli okazję pójść w ślady piłkarzy Legii i podziękować 81-letniej gwieździe lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Skorzystali z niej przedstawiciele drużyn młodzieżowych, działacze, dziennikarze. Najserdeczniej wyściskał go trener Stanisław Czerczesow. Na uroczystości pojawił się również były bramkarz Legii, a obecnie AFC Bournemouth - Artur Boruc.

W piątek imieniem Brychczego zostanie nazwana jedna z trybun stadionu przy ulicy Łazienkowskiej.

Brychczy jest związany z klubem przez więcej niż połowę jego istnienia - 62 lata. Najpierw jako zawodnik warszawskiego klubu czterokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski, tyle samo razy sięgnął po krajowy Puchar. Rozegrał największą liczbę meczów w tym klubie - 452 - i strzelił dla niego najwięcej bramek - 227. Jest też drugi w klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy ekstraklasy wszech czasów - w lidze trafił 182 razy, a więcej od niego zdołał tego dokonać tylko Ernest Pohl - 186.

Po zakończeniu kariery Brychczy pełnił także czterokrotnie rolę szkoleniowca Legii, z którą triumfował kolejne trzy razy w Pucharze Polski. Poza tym był nieprzerwanie związany z zespołem, a w 2014 roku - na 60-lecie pracy w klubie - został mianowany honorowym prezesem. (PAP)

mm/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL