Meteoryt o wadze około 300 kg znaleźli na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu geologowie – poinformowała w czwartek PAP Dominika Narożna, rzeczniczka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie informacje dotyczące znaleziska zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, w środę, na specjalnej konferencji prasowej. „Do tego czasu nie będziemy udzielali szczegółowych informacji” – dodała Narożna.
Meteoryt odkryli poszukiwacze Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, którzy zajmują się poszukiwaniem i artystyczną obróbką pozaziemskich minerałów.
Dotychczas największym znalezionym w Polsce meteorytem był ważący 164 kilogramy stop metalu i minerałów Meteoryt Morasko. Znaleziono go w poznańskim rezerwacie we wrześniu 2006 roku.
Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Do zderzenia meteorytów z ziemią doszło pomiędzy 4000 a 3000 r. p.n.e.
Grupa siedmiu kraterów położona jest na północnym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od dawnej wsi, a obecnie części Poznania - Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody.
Moraskie kratery to jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i liczbę. Największy ma średnicę około 60 m i głębokość dochodzącą do 11,5 m.
Historia Meteorytu Morasko rozpoczęła się w 1914 roku, gdy podczas budowy umocnień wojskowych odnaleziono ważącą ok. 80 kg bryłę żelaza. Po zbadaniu w Berlinie okazało się, że jest to meteoryt. Od tego czasu w okolicach Moraska znaleziono kilkaset kilogramów masy meteorytowej. (PAP)
kpr/ abe/