Turniejem miecza długiego o Srebrny Miecz Grunwaldu rozpoczęły się w środę tegoroczne obchody Dni Grunwaldu, których kulminacyjnym punktem będzie sobotnia inscenizacja bitwy z 1410 roku.
Turniej miecza długiego (inaczej „półtoraka” ponieważ do trzymania takiego miecza rycerz potrzebuje „półtorej” ręki – jedną ręką musi podtrzymywać drugą – PAP) o Srebrny Miecz Grunwaldu rozpoczął się w szrankach zbudowanych pomiędzy wioską rzemieślników, a obozami historycznymi rycerstwa. Zwycięzcy środowego turnieju wystartują w nagrodę w kolejnym turnieju, o złoty miecz (turniej ten jest wyższy rangą). Bezpieczeństwa rycerzy biorących udział w turnieju strzegła straż historyczna i współcześni ratownicy medyczni z Ostródy.
Rycerze - ubrani w kompletne zbroje - walczyli ze sobą w sumie 1,5 minuty, punktowane były uderzenia mieczem w wyznaczone strefy ciała przeciwnika. Pierwsza walkę wygrał rycerz Mikołaj Brzozowski.
Zanim rycerze wyszli w szranki grupa rekonstruktorów z Krakowa zatańczyła historyczne tańce – zarówno dworskie, jak i popularne – muzykę odtwarzano z głośników.
Turniejowi rycerskiemu przyglądały się damy w pięknych historycznych strojach, które ucztowały przy stole zastawionym średniowiecznymi smakołykami.
Po drugiej stronie szranków na ławach dla publiczności rycerzy dopingowało spore grono ubranych współcześnie turystów i ludzie w strojach historycznych wymieszanych ze współczesnymi np. do średniowiecznych sukien damy zakładały gumiaki.
Pod Grunwaldem stanęła już większość obozów historycznych, których mieszkańcy żyją w sposób maksymalnie zbliżony do tego, jak żyło się w 1410 roku: ubierają się w historyczne stroje, korzystają z drewnianych lub glinianych naczyń, śpią w namiotach szytych na wzór namiotów średniowiecznych. W obozach historycznych płoną ogniska, na których w żeliwnych kociołkach kobiety gotują jedzenie.
W innym miejscu Pól Grunwaldu stanęła też wioska rzemieślników, którzy sprzedają historyczne ubrania (od butów, po nakrycia głowy i biżuterię), uzbrojenie, naczynia z gliny i drewna, a nawet chleby czy przyprawy. Rzemieślnicy także noszą historyczne stroje.
Zarówno wioska rzemieślników, jak i obozy historyczne będą stały na Polach Grunwaldu do niedzieli. W tym czasie w Grunwaldzie będą się odbywały turnieje rycerskie indywidualne i grupowe, msze według średniowiecznych obrządków, warsztaty i imprezy rycerskie.
Sobotnia inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 15. Weźmie w niej udział ponad 1 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich z Polski i Europy. Co roku na to wydarzenie przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy widzów. Wstęp na Pola Grunwaldu jest bezpłatny, płatne są parkingi. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ pat/