Wizerunek carycy Katarzyny II na okładce słynnego magazynu dla mężczyzn czy etykiecie znanego rosyjskiego wina musującego-to niektóre z prac studentów Akademii Sztuki w Szczecinie poświęcone urodzonej w tym mieście władczyni, która brała udział w rozbiorach Polski.
"Caryca stała się tematem prac, ponieważ turyści i sami szczecinianie nie wiedzą, że urodziła się ona właśnie w Szczecinie" - powiedział w środę w rozmowie z PAP Daniel Źródlewski z Akademii Sztuki. "To swoisty powrót carycy do miasta, ale trudno dziś Katarzynie II wystawiać pomnik w polskim Szczecinie. Dlatego jej powrót w pracach studentów ma charakter ironiczny, z przymrużeniem oka i wielkim dystansem" - dodał Źródlewski.
Studenci przygotowali ponad dwadzieścia prac, oprócz wspomnianych wyżej, wizerunek Katarzyny II można zobaczyć m.in. na pocztówkach z carycą i puszce kultowej już konserwy Paprykarz Szczeciński -potrawa ze zmielonym mięsem rybim, ryżem, cebulą i koncentratem pomidorowym powstała w latach 60.
"To swoisty powrót carycy do miasta, ale trudno dziś Katarzynie II wystawiać pomnik w polskim Szczecinie. Dlatego jej powrót w pracach studentów ma charakter ironiczny, z przymrużeniem oka i wielkim dystansem" - mówi Daniel Źródlewski z Akademii Sztuki.
2 maja 1729 r. w domu przy ul. Farnej 1 w Szczecinie (obecnie swoją siedzibę ma tutaj PZU) przyszła na świat Zofia Augusta Fryderyka, córka komendanta szczecińskiego garnizonu, księcia Chrystiana Augusta von Anhalt-Zerbst. Szesnaście lat później księżniczka Katarzyna (takie imię przyjęła przy zmianie wyznania na prawosławne) została żoną następcy tronu Rosji, przyszłego cara Piotra III, a po jego śmierci w 1762 jedyną władczynią potężnego imperium.
Katarzyna II sprawowała rządy w sposób zdecydowany i wyrachowany. Podczas 34-letniego panowania m.in. krwawo stłumiła chłopskie powstanie, wydała ukazy likwidujące autonomię Zaporoża i Kozaczyzny Dońskiej, przeprowadziła sekularyzację dóbr duchownych. Caryca traktowała Polskę, jako rosyjski protektorat. Brała udział we wszystkich trzech jej rozbiorach (w 1772 r., 1793 r. i 1795 r.), które przesądziły o upadku polskiej państwowości.
W Szczecinie, poza Katarzyną II, urodziła się także inna caryca Rosji Maria Fiodorowna, która została żoną Pawła I i zarazem synową Katarzyny II.(PAP)