Sport w PRL

01.06.2014 aktualizacja 18.07.2016

W Chorzowie wspomnienie "meczu na wodzie" z Niemcami

Finały mistrzostw świata w piłce nożnej: mecz Polska-RFN. Monachium 1974. Fot. PAP/CAF/S. Jakubowski Finały mistrzostw świata w piłce nożnej: mecz Polska-RFN. Monachium 1974. Fot. PAP/CAF/S. Jakubowski

Reprezentacja Śląska Oldbojów zagra 8 czerwca w Chorzowie z zespołem złożonym m.in. z polskich uczestników mistrzostw świata 1974 w spotkaniu zorganizowanym z okazji 40. rocznicy "meczu na wodzie" Polska - Niemcy (RFN) w walce o finał MŚ.

Oldbojom przypadnie tego dnia rola Niemców.

Będzie to druga piłkarska lekcja historii na bocznym boisku Stadionu Śląskiego. Rok wcześniej w ten sposób przypomniano kibicom mecz Polska - Brazylia z 1938 roku w 75. rocznicę debiutu biało-czerwonych w mistrzostwach świata.

"Teraz też zawodnicy wystąpią w strojach z +epoki+ i przy akompaniamencie muzyki z tamtych lat. Ubiegłoroczna impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem kibiców, zebrała pozytywne recenzje i stąd pomysł na kontynuację. Okazja jest oczywista. Liczymy rzecz jasna na pogodę zdecydowanie lepszą niż 40 lat temu" - powiedział PAP Adam Pawlicki z działu organizacji imprez Stadionu Śląskiego.

Dodał, że nie jest jeszcze znana "obsada" zawodów, ale na pewno widzowie będą mieli okazję do rozmów z dawnymi gwiazdami polskiej piłki.

3 lipca 1974 przed meczem nad Stadionem Leśnym we Frankfurcie nad Menem przeszła burza, boisko zamieniło się w podmokłą łąkę. Niemcom do awansu wystarczał remis, Polacy musieli wygrać (był to pojedynek drugiej fazy grupowej, a nie klasyczny półfinał).

Austriacki sędzia Erich Linemayr długo zwlekał z podjęciem decyzji o rozpoczęciu spotkania. Trwały gorączkowe konsultacje z organizatorami, a na boisku pracowali ludzie wyposażeni w specjalne walce-gąbki, zbierając nadmiar wody. W końcu mecz rozpoczął się z półgodzinnym opóźnieniem.

W 53. minucie po faulu Jerzego Gorgonia na Berndzie Holzenbeinie sędzia podyktował rzut karny. Jednak Jan Tomaszewski obronił "jedenastkę" wykonywaną przez Uli Hoenessa.

Rozstrzygnięcie nastąpiło w 76. minucie. Gerd Mueller zmylił czujność polskiej obrony i sprytnym strzałem z pola karnego pokonał Tomaszewskiego. Niemcy awansowali do finału, w którym wygrali z Holendrami 2:1.

Polacy, prowadzeni przez trenera Kazimierza Górskiego, w meczu o trzecie miejsce wygrali z Brazylią 1:0 po golu Grzegorza Lato.

Polska zagrała wtedy z Niemcami w składzie: Jan Tomaszewski - Antoni Szymanowski, Jerzy Gorgoń, Władysław Żmuda, Adam Musiał - Henryk Kasperczak (od 80. min. Lesław Ćmikiewicz), Kazimierz Deyna, Zygmunt Maszczyk (od 80. min. Kazimierz Kmiecik) - Grzegorz Lato, Jan Domarski, Robert Gadocha. (PAP)

gir/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL