PreIndustriada, czyli impreza poprzedzająca święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - Industriadę, odbędzie się w niedzielę w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Będzie pokazywała epokę przedprzemysłową; m.in. 20 warsztatów tematycznych przypomni dawne rzemiosła.
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna impreza, promująca industrialne dziedzictwo regionu. Wypełniona jest koncertami, wystawami, zawodami, grami, konkursami, prezentacjami i np. możliwościami zwiedzania zwykle niedostępnych miejsc. Główna część jej dziewiątej, tegorocznej edycji, będzie odbywała się w 25 miastach regionu 9 czerwca.
PreIndustriada, która od pięciu lat poprzedza to święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, odbędzie się 13 maja w chorzowskim skansenie. Dotąd przypadała zwykle tydzień przed Industriadą. W tym roku, po połączeniu z Dniem Rzemiosła, nieco wcześniej będzie pokazywała, jak wyglądał świat, zanim z pomocą człowiekowi przyszły maszyny, para, węgiel i elektryczność.
Przygotowano m.in. 20 warsztatów tematycznych, wśród nich: skręcanie powrozów, szewstwo, stolarstwo, tokarstwo, garncarstwo, kołodziejstwo, ciesielstwo czy kowalstwo. Będzie można wziąć udział w wielkim praniu na tarach, spróbować sił w hafcie czy farbowaniu tkanin, a także podejrzeć pracę młynarza i zobaczyć jak działa gręplarka.
Na najmłodszych gości – w zagrodzie z Panewnik – czekają warsztaty ciesielskie, a w chałupie ze Strzemieszyc - warsztaty bibułkarskie.
Po raz pierwszy PreIndustriadę zorganizowano w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie cztery lata temu. Pokazano wtedy m.in. pracę dawnej kuźni, kieratu, sposoby oddzielania ziarna od plew, mielenia zbóż czy działania wiatraka.
Kolejne edycje PreIndustriady, obok chorzowskiego skansenu, odbywały się też m.in. Skansenie-Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie. W tym roku do imprezy dołączyły Piekary Śląskie, zapewniając możliwości zwiedzania młyna elektrycznego w dzielnicy Dąbrówka Wielka oraz schronu bojowego przy ul. Przyjaźni (z wystawą poświęconą kopalni Rozalia i hucie cynku Warmiński).
Industriadę pomyślano jako święto rozwijanego od ponad 10 lat przez regionalny samorząd Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Szlak ten skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty postindustrialne, rozmieszczone na terenie praktycznie całego województwa.
Industrada, promująca Szlak, jego obiekty oraz inne miejsca związane z historią przemysłu, dzięki wspólnemu przemysłowemu mianownikowi, stała się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.
Hasło tegorocznej Industrady brzmi: „Industria jest kobietą”. Program ma opowiadać o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na wydarzenia w wielu dzisiejszych industrialnych zabytkach. Łącznie przygotowywanych jest ponad 500 atrakcji w 44 obiektach, położonych w 25 miejscowościach woj. śląskiego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ amac/