Europa i świat po 1989 roku

19.07.2019

W przeddzień 50. rocznicy lądowania na Księżycu prezydent USA przyjął astronautów

Prezydent USA Donald Trump w przeddzień 50. rocznicy lądowania na Księżycu przyjął w piątek w Gabinecie Owalnym Białego Domu 11 byłych astronautów, w tym m.in. uczestników tamtej misji – pilota księżycowego lądownika Buzza Aldrina i Michaela Collinsa, który pilotował moduł dowodzenia.

Trump powiedział, że "jutro mamy wielki dzień. 50 lat temu zatknęliśmy amerykańską flagę na Księżycu". Dodał, że USA "przywracają blask" programowi kosmicznemu.

Neil Armstrong, dowódcy Apollo 11 i pierwszy człowiek, który dotknął stopą Księżyca, zmarł w 2012 roku. Na spotkaniu z Trumpem byli obecni jego synowie - Eric i Mark.

Drugim człowiekiem, który stanął na Księżycu, był obecnie 89-letni Buzz Aldrin.

Misja Apollo 11 wystartowała 16 lipca 1969 roku. Armstrong i Aldrin wylądowali na powierzchni Srebrnego Globu modułem księżycowym cztery dni później, 20 lipca.

W sobotę, w dzień 50. rocznicy, wiceprezydent Mike Pence ma wygłosić przemówienie w Centrum Lotów Kosmicznych (Kennedy Space Center) na przylądku Canaveral na Florydzie.

Rocznica będzie również obchodzona uroczyście w Houston, gdzie mieści się Centrum Kontroli Misji Kosmicznych NASA. (PAP)

klm/    bjn/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL