Zabawki, którymi bawiły się dzieci od końca XIX wieku aż po lata 80. XX wieku, m.in. porcelanowe lalki, konie na biegunach, kolekcje samochodzików czy ołowiane żołnierzyki - można oglądać na wystawie "Przyjaciele z dzieciństwa" we wsi Winna Chroły (Podlaskie).
Wystawę otwarto w czwartek w budynku drewnianej szkoły z początku XX wieku, obiekcie należącym do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
"To wystawa, która na stałe zagościła w starych szkolnych murach. Prezentowanych jest na niej kilka tysięcy eksponatów" - powiedziała PAP kustosz muzeum Krystyna Bogucka. Jak powiedziała, wystawa przeznaczona dla wszystkich, nie tylko dzieci. "Starsze osoby będą mogły z sentymentem wracać myślami do czasów dzieciństwa, a młodsi zobaczyć, czym bawili się ich rodzice czy dziadkowie" - dodała.
Wystawa prezentowana jest w cztery pomieszczeniach zaaranżowanych na dziecięce pokoje i podzielona chronologiczne. W pierwszym pokoju znalazły się najstarsze zabawki, od końca XIX wieku do połowy XX wieku. To aranżacja pokoju dziecięcego z bogatego domu i takie też są zabawki. Można oglądać porcelanowe lalki, marionetki, jest kącik do ręcznych robótek. Ustawiono też strzelby-zabawki oraz zestaw do krykieta.
Kustosz muzeum Krystyna Bogucka powiedziała PAP, że wystawa jest przeznaczona dla wszystkich, nie tylko dzieci. "Starsze osoby będą mogły z sentymentem wracać myślami do czasów dzieciństwa, a młodsi zobaczyć, czym bawili się ich rodzice czy dziadkowie" - dodała.
W kolejnym pokoju można zobaczyć zabawki - jak je określiła Bogucka - "spod wiejskiej strzechy". To zabawki wykonywane przez dzieci albo np. przez dziadków, z wykorzystaniem przede wszystkim naturalnych materiałów, np. drewniane konie na biegunach, wystrugane narty i sanki oraz laleczki wykonane z główek makówek i lalki szmaciane.
W tym pokoju znajdują się też zabawki, które można było kupić na jarmarkach, m.in. rzeźbione z drewna zwierzęta i ptaki. Są też karuzele na patyku oraz klepoki, czyli drewniane ptaki z ruchomymi skrzydłami, umieszczone na kółkach i patyku.
W dwóch kolejnych pokojach prezentowane są zabawki z okresu PRL. Zaaranżowano pokój dziewczynki i chłopca. W tej części znajduje się najwięcej eksponatów, bo oprócz tych posiadanych przez muzeum, zabawki bardzo chętnie przynosiły osoby prywatne.
W dziewczęcym pokoju można podziwiać całą plejadę lal: od szmacianych dzidziusiów po lalki Barbie. Najstarsza lalka Barbie w kolekcji pochodzi z 1965 roku, a najnowsza - partner Barbie, czyli Ken - z 1978 roku. Ale zabawy dziewczynek nie kończyły się na lalkach. W pokoju jest też bowiem kącik do szycia z maszyną oraz kosz z robótkami ręcznymi, ale też kolekcja domowych naczyń do zabawy, a wśród nich porcelanowa zastawa.
Natomiast w pokoju chłopca można znaleźć całą gamę "resoraków" (samochodzików na resorach), czołgów i samolotów, równiutko ustawionych w biblioteczkach. Nie mogło tu zabraknąć kolejki, która zajmuje dużą część podłogi, ani też całych "armii" ołowianych i plastikowych żołnierzyków. Są też figurki bohaterów z kultowego filmu "Gwiezdne wojny".
Oprócz tego, zwiedzający mogą zajrzeć do starych podręczników i zeszytów, obejrzeć kolekcję starych pocztówek, a w biblioteczkach znaleźć książki, które niegdyś były bardzo popularne wśród dzieci, jak "Dzieci z Bullerbyn" czy "Przygody Tomka Sawyera". (PAP)
swi/ rof/ ls/