Szefowa Rady Federacji Walentina Matwijenko pisze w "Rossijskiej Gazecie", że Rosja jest gotowa do dialogu, ale wybór należy do Warszawy. Krytykuje ona zabiegi Polski o wzmocnienie obecności NATO. Ocenia, iż w Polsce umniejsza się rolę ZSRR w wyzwoleniu kraju.
W trwającym od przeszło 70 lat sporze o sens Powstania Warszawskiego każda ze stron ma w rękach poważne argumenty. Te same argumenty "za" i "przeciw" wybuchowi powstania wygłaszano jeszcze przed jego rozpoczęciem wśród dowódców Armii Krajowej i wśród polskich polityków w Londynie - mówili uczestnicy spotkania z cyklu „Historia z Piotrem Skwiecińskim” w siedzibie IPN „Przystanek Historia”.
Anna Maria Anders została przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz nowym pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego - poinformowała w piątek premier Beata Szydło.
Akta osobowe funkcjonariuszy i teczki oficerów zewnętrznych b. Departamentu I MSW znalazły się wśród materiałów z tzw. zbioru zastrzeżonego IPN udostępnionych badaczom w 2015 r. W sumie w ub.r. zbiór ten zmniejszył się o ponad 6,8 tys. jednostek archiwalnych.
Instytut Pamięci Narodowej wyraził gotowość zorganizowania debaty o przeszłości Lecha Wałęsy. Szczegóły spotkania zostaną ustalone w najbliższych dniach - podał IPN w oświadczeniu. O zorganizowanie debaty poprosił były prezydent.
To dla mnie wielki zaszczyt, mam nadzieję, że mój ojciec się cieszy - powiedziała w piątek córka gen. Władysława Andersa, Anna Maria Anders, która została powołana na przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz została pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego.
Kilkunastu działaczy opozycji antykomunistycznej z Federacji Młodzieży Walczącej otrzymało w czwartek Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczenia w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.
Sejm upamiętnił w czwartek 190. rocznicę urodzin jednego z przywódców powstania styczniowego Romualda Traugutta. Jego odwaga oraz poświęcenie przyczyniły się do utrwalenia pragnienia wolności oraz nadziei na odzyskanie niepodległości przez Polaków - podkreślono w uchwale.
Wszystkie kluby opowiedziały się w czwartek za komisyjnym projektem zmian w ustawie o Karcie Polaka, która ma wprowadzić ułatwienia w osiedlaniu się w Polsce posiadaczom Karty. Prace nad projektem będzie kontynuować sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą.