Plenerowy pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy i „Śpiewanki powstańcze z Ferajną z Hoovera” odbędą się w weekend w ogródku kawiarni Niepodległa. Miejsce spotkań, w warszawskich Łazienkach – podaje na swojej stronie Biuro Programu Niepodległa.
Ruszyła 6. ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „BohaterON – włącz historię”. Wysyłając kartkę każdy może uhonorować powstańców warszawskich, ale też realnie im pomóc. Można też zgłaszać kandydatów do Nagrody BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich – informują PAP organizatorzy akcji.
W niedzielę w Muzeum Wojska Polskiego z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprezentowany zostanie samochód pancerny „Kubuś” zbudowany w warsztacie samochodowym na rogu ulic Tamka i Topiel w sierpniu 1944 r. – informuje PAP rzecznik prasowy MWP Sebastian Warlikowski.
W czwartek przy Cmentarzu Powstańców na Woli uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci. Na Pradze zostały złożone kwiaty pod budynkiem „Małej Pasty” przy ulicy Brzeskiej 24.
Muzeum Stutthof w Sztutowie uczci w niedzielę 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, podobnie jak w wielu miastach Polski, o godz. 17 zabrzmi syrena alarmowa.
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; wręczy odznaczenia państwowe, a w godz. „W” razem z powstańcami złoży kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach - powiedział PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.
1 sierpnia na placu Zamkowym w Warszawie zbierzemy się już po raz siódmy, by utworzyć symbol Polski Walczącej z pomocą wolontariuszy i zaangażowanych uczestników, przechodniów. Powstanie Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego – poinformowano na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK).
W czwartek szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odda hołd powstańcom warszawskim ze Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II” – poinformował PAP Urząd.
Na stołecznych ulicach pojawiły się charakterystyczne czerwone plakaty informujące o 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na jednym z nich jest Daniel Echaust, wnuk Marii Dobrochny Echaust-Twarowskiej, uczestniczki Powstania. W rozmowie z PAP stwierdził, że powstańcy nie byli zmuszani - oni czuli obowiązek wzięcia udziału w Powstaniu.
W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.