Ponad 160 prac m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii zgłoszono do 2. konkursu „Nowa epifania piękna”, ogłoszonego przez Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Instytucja tworzy kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI w.
XV-wieczne malowidło odkryli konserwatorzy pod warstwą tynku w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Sadowie (Śląskie). Fresk o powierzchni co najmniej kilkunastu metrów kwadratowych przedstawia najprawdopodobniej m.in. św. Annę Samotrzeć i św. Wawrzyńca.
Otoczona kultem ikona Matki Bożej z kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej w rzeczywistości ma inny, starszy, wizerunek niż znany dotychczas. Odkryto, że dzieło jest ok. 300 lat starsze, niż sądzono.
Jedenaście rzeźb sakralnych z XVII i XVIII stulecia, które przeszły konserwację tzw. zabezpieczającą, będzie od nowego roku prezentowanych na wystawie stałej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Konserwację figur dofinansowało ministerstwo kultury.
Zakończył się trzeci etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków, zdobiących niegdyś główną cerkiew prawosławnego klasztoru w Supraślu k. Białegostoku. Specjaliści z Serbii zajmowali się częścią ołtarzową. Na przyszły rok planowane są kolejne prace.
W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku rozpoczął się trzeci etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków zdobiących niegdyś główną monasterską cerkiew. Specjaliści z Serbii zajmują się częścią ołtarzową. Polichromie powstają przy wykorzystaniu oryginalnych technik pracy na mokrym tynku.
Konserwatorzy przywracają blask XVI-w. drewnianemu kościołowi w Porębie Wielkiej. Prace przy bryle świątyni potrwają do przyszłego roku – podał ks. Szymon Tracz, który w diecezji bielsko-żywieckiej odpowiada za konserwację architektury i sztuki sakralnej.
W Olsztynie otwarto we wtorek Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, w którym zgromadzono eksponaty stanowiące dziedzictwo warmińskiej diecezji - sztukę sakralną i religijną począwszy od XIV wieku. Wśród najcenniejszych są złoty relikwiarz św. Andrzeja i rękopis Monachomachii.
Unikatową kolekcję 27 krucyfiksów z Hiszpanii, Niemiec i Francji można oglądać w Muzeum Historycznym w Sanoku. Pokazane na wystawie krzyże powstały między XVI a XIX stuleciem. Kolekcję pięć lat temu przekazała placówce rodzina Slugockich.
19 grudnia 2019 r. - za 21 miesięcy - planowane jest powtórne otwarcie dla zwiedzających Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Przestrzeń wystawiennicza będzie o jedną trzecią większa niż przed remontem. W muzeum będzie można zobaczyć m.in. niepokazywane wcześniej zabytki sztuki sakralnej oraz grafiki.