Pomnik Stanisławy Leszczyńskiej został odsłonięty w piątek w 130. rocznicę jej urodzin przed Szpitalem Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, w którym położna z Auschwitz z wyróżnieniem ukończyła Warszawską Miejską Szkołę Położniczą. Stanisława Leszczyńska nie tylko znała Boga, który jest darem z siebie, ona była Jego obrazem – powiedział kard. Grzegorz Ryś.
„Wolontariat dla Pamięci” to nowy projekt, który przygotowało centrum edukacyjne należące do Muzeum Auschwitz. Jest on przeznaczony dla młodych Polaków, którzy przez ostatni tydzień lipca zapoznają się z różnymi aspektami funkcjonowania muzeum. Zgłoszenia do 12 maja.
Komentując wizytę szefa MSZ Niemiec Johanna Wadephula w Grecji, dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” („FAZ”) pisze, że zbrodnie popełnione przez Wehrmacht podczas okupacji są dla Greków nadal teraźniejszością. Gazeta apeluje do Niemców o większą wrażliwość i zachowanie pamięci o ofiarach.
Do największego obozu koncentracyjnego dla kobiet, utworzonego przez nazistowskie Niemcy w Ravensbrück, trafiło ok. 40 tys. Polek. Połowa zmarła z głodu, chorób, tortur, 200 rozstrzelano. – Te liczby są ważne, ale najważniejsza jest pamięć – podkreślił historyk dr Zbigniew Stanuch.
Granitową tablicę z wizerunkami dwóch więźniarek: Stefanii Sołtys i Jadwigi Chomickiej, która jako 13-latka trafiła do podobozu KL Ravensbrück po Powstaniu Warszawskim, odsłoniła w czwartek w Chojnie pierwsza dama Marta Nawrocka.
Prof. Jürgen Rüttgers, były premier Nadrenii Północnej-Westfalii, został uhonorowany w środę Światłem Pamięci, nagrodą Muzeum Auschwitz. Oświęcimska placówka podała, że doceniła w ten sposób zaangażowanie laureata na rzecz zachowania Miejsca Pamięci Auschwitz.
Na mapie powojennych upamiętnień wciąż są białe plamy. Jedna z nich właśnie zaczyna być wypełniana. Rząd Niemiec znalazł przestrzeń na pomnik upamiętniający polskie ofiary II wojny światowej i niemieckiej okupacji Polski 1939-1945 - powiedziała w środę w Berlinie szefowa MKiDN Marta Cienkowska. Chęć udziału w konkursie można zgłaszać do 6 maja.
Około 300 polskich nauczycieli i uczniów przeszło w poniedziałek w marszu milczenia po byłym niemieckim obozie Auschwitz, by oddać hołd jego ofiarom, szczególnie wychowawcom. To kulminacja Dni Pamięci i Pokoju organizowanych przez bielski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.