80 lat temu, 2 stycznia 1940 r., urodził się Zbigniew Romaszewski, fizyk, działacz opozycji antykomunistycznej, członek KSS „KOR” i kierownik Biura Interwencyjnego; od 1980 r. w NSZZ „Solidarność”. Wieloletni senator po 1989 r., kawaler Orderu Orła Białego.
810 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdy doznane w PRL i 92 tys. zł odszkodowania za utracone zarobki wskutek kary pozbawienia wolności w tamtym czasie żąda b. opozycjonista Henryk Malanowicz. Proces w tej sprawie rozpoczął się w środę w Sądzie Okręgowym w Krakowie.
Pięćdziesięciu działaczy opozycji demokratycznej otrzymało w piątek w Łodzi Krzyże Wolności i Solidarności przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podczas uroczystości w Instytucie Europejskim wręczył je prezes IPN Jarosław Szarek.
Na kary po dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności skazał w czwartek warszawski sąd emerytowanych gen. SB: Władysława C. i Józefa S. uznając ich za winnych bezprawnych powołań do wojska opozycjonistów w stanie wojennym. Wyrok jest nieprawomocny.
Instytut Kultury Polskiej oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykład prof. Padraica Kenneya (Indiana University Bloomington) pt. "Polska wspólnota za kratami. O więźniach politycznych". Wyład odbędzie się w piątek, 23 lutego o 17:00 w budynku Instytutu Kultury Polskiej UW (Kampus Główny, Krakowskie Przedmieście 26/28).
W nocy usłyszałem krzyki, huki, dobijanie do drzwi; do mieszkania wpadło SB, ZOMO - opowiadał PAP opozycjonista PRL Ryszard Majdzik o nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. "Powykręcano nam nogi i ręce, wyniesiono nas na rękach, wrzucono do budy milicyjnej w samej bieliźnie" - wspominał.
20 maja 1982 r. w jednym z wrocławskich mieszkań na Biskupinie doszło do burzliwego spotkania, którego uczestnikami byli członkowie Regionalnego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu: Władysław Frasyniuk, Kornel Morawiecki, Tadeusz Świerczewski, Mieczysław Sieradzki, Marek Muszyński, Piotr Bednarz, Józef Pinior, Barbara Labuda, Jan Pawłowski oraz Tadeusz Jakubowski. Przedmiotem sporu była taktyka walki z władzami, a największym zarzewiem całkowite odpuszczenie przez RKS obchodów święta pierwszego maja i niezorganizowanie własnych.
W PRL Studencki Komitet Solidarności był znakiem oporu oraz przykładem i wezwaniem dla innych – mówi PAP prof. Tomasz Gąsowski, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje, że dziś wiedza młodych ludzi nt. tego ugrupowania jest bardzo skromna.
W śledztwie ws. śmierci krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa w 1977 r. trwa analiza akt sprawy; liczą 90 tomów. Dopiero po jej zakończeniu zapadnie decyzja co do dalszego kierunku śledztwa i sposobu jego zakończenia – poinformowano PAP w krakowskim IPN.