Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej otwarto w czwartek w Częstochowie. Jego patronem został gen. Janusz Gąsiorowski (1889–1949) – działacz niepodległościowy, legionista i dowódca częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty.
Wystawę rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. Samuel Willenberg był żołnierzem Wojska Polskiego, uczestnikiem buntu w niemieckim obozie zagłady w Treblince, walczył w Powstaniu Warszawskim.
„Poland in the Heart of European History” to tytuł konferencji edukacyjnej, którą od poniedziałku organizuje IPN dla nauczycieli i edukatorów spoza Polski, głównie z Europy Zachodniej. To okazja do głębszego poznania zawiłości historii Polski - mówi PAP wiceszef IPN Mateusz Szpytma.
6 czerwca (środa) o godz. 17.00 w siedzibie Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się dyskusja o najnowszej książce Oddziału IPN w Gdańsku pt. „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku".
Po raz ósmy w Centrum Edukacyjnym IPN im. J. Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbywa się Festiwal Komiksów i Gier Historycznych. W otwarciu uczestniczyć będzie pan Henryk Chmielewski, większości znany jako słynny Papcio Chmiel, twórca serii o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, jeden z nestorów polskiego komiksu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten słynny warszawiak z urodzenia był również uczestnikiem Powstania Warszawskiego.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Ukradzione dzieciństwo”, które odbędzie się 13 kwietnia 2018 (piątek), o godz. 18.00 w Przystanku Historia-Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na promocję książki Kazimierza Krajewskiego „Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych”, które odbędzie się 12 marca (poniedziałek), o godz. 18.00, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki (Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25).
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i "Przystanek Historia" Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję wokół książki „5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945–1947”.