O ponad 1,6 tys. pozycji, w tym m.in. o nieosiągalne wcześniej wydawnictwa dotyczące historii i kultury Śląska Cieszyńskiego, wzbogaciła zbiory Książnica Cieszyńska dzięki utworzonej 20 lat temu Donacji im. Zbigniewa Michejdy – podała Małgorzata Szelong z Książnicy.
Księgozbiór zlokalizowanej na starym mieście portugalskiej stolicy Lizbońskiej Akademii Nauk może poszczycić się tysiącami dzieł wybitnych badaczy. Jednym z najważniejszych dzieł zgromadzonych w naszej bibliotece jest oryginał pierwszego wydania książki polskiego astronoma Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” – mówi PAP dyrektor Akademii Jose Luis Cardoso.
Świadome zniszczenie zbiorów Biblioteki Narodowej przez Niemców pozostało bez jakiejkolwiek rekompensaty. Bezcennych obiektów odzyskać nie sposób – mówi PAP dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Wskazuje, że „ważnym zadaniem jest popularyzacja wiedzy o zniszczeniach polskich bibliotek, przede wszystkim w Niemczech”.
Instytut Północny do 2024 roku będzie pracował nad rekonstrukcją pierwszej powojennej olsztyńskiej biblioteki naukowej. Rezultatem projektu ma być powstanie liczącej 21,5 tys. rekordów i 30 tys. plików graficznych elektronicznej bazy książek wydanych do 1945 roku.
Biblioteka Narodowa (BN) w czwartek otworzyła nowe, przebudowane i zmodernizowane czytelnie – poinformowano na stronie BN. Jak wyjaśniono, są one teraz trzykrotnie większe, a w nich jest czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników niż było przed przebudową.
425 lat temu powstała Biblioteka Gdańska. To druga najstarsza publiczna książnica na obszarze dzisiejszej Polski po Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W katalogu instytucji znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych.
13 mln zł zamierzamy przeznaczyć na udostępnianie publikacji w formie cyfrowej w związku z „z koniecznością zapewnienia w czasie stanu epidemii, za pośrednictwem Internetu, jak najszerszego dostępu do zbiorów bibliotecznych” – zapowiada resort kultury w czwartek, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
3 mln obiektów udostępniono w grudniu 2019 r. w prowadzonej przez Bibliotekę Narodową bibliotece cyfrowej POLONA. Obiektem nr 3 mln jest zachowany w jednym egzemplarzu na świecie pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego „Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość?”.
Już ponad 200 osób przekazało swoje zbiory do Biblioteki Narodowej, która kompletuje Korpus Publikacji Polskich - podano na stronie biblioteki. W ten sposób, z okazji 100-lecia niepodległości, biblioteka chce skompletować zbiory zniszczone podczas II wojny światowej.