Instytutu Pamięci Narodowej wznowił badania w Lesie Szpęgawskim - miejscu eksterminacji Polaków w 1939 r. przez Niemców. Prace mają wykazać, w jaki sposób Niemcy w ramach akcji 1005 zacierali ślady popełnionych zbrodni. Celem jest też odnalezienie kolejnych masowych grobów.
Wystawę wyposażenia Wojska Polskiego z 1939 r., kroniki parafialne oo. Franciszkanów, zwiedzanie zabytkowych piwnic byłej katowni NKWD i UB na Strzeleckiej w Warszawie, pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów - takie m.in. wydarzenia proponuje IPN w swoich oddziałach i delegaturach w ramach Nocy Muzeów 16 i 17 maja. Wstęp wolny.
O ostatniej zimie stalinizmu - w 1956 roku - opowie dr Jarosław Neja, historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach. Spotkanie zaplanowano w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. św, Jana 10 w Katowicach.
Nagroda Instytutu Pamięci Narodowej Ambasador Polskiej Historii jest przeznaczona dla osób i organizacji spoza Polski. To kontynuacja przyznawanej w latach 2015–2022 nagrody „Świadek Historii dla osób i organizacji spoza Polski”.
Grób spoczywającej na Starym Cmentarzu w Łodzi harcmistrzyni, uczestniczki powstania śląskiego Władysławy Kenig-Olbromskiej został we wtorek oznaczony znakiem pamięci "Tobie Polsko". Uroczystość zainaugurowała akcję IPN "Wszyscy jesteśmy ze Śląska!".
Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zamierza oznaczyć groby powstańców śląskich w całej Polsce. W ramach akcji "Wszyscy jesteśmy ze Śląska!" mają zostać zorganizowane uroczystości we wszystkich 16 województwach.
W poniedziałek przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Belwederskiej w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy jego śmierci. "Niech trwa pamięć o wielkim polskim patriocie marszałku Józefie Piłsudskim" – powiedział Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN.
Z okazji 90. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego Instytut Pamięci Narodowej organizuje w Warszawie spacer po Łazienkach Królewskich i okolicach Belwederu. Zaplanowano go 12 maja (w poniedziałek), obowiązują zapisy.
Plenerową wystawę "Niepokonani" zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej można oglądać do 28 maja na warszawskim Skwerze Hoovera. Ekspozycja opowiada o polskim wkładzie w zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami.
Na Targu Węglowym w Gdańsku w piątek otwarto wystawę pt. "Domy płoną, kobiety krzyczą, zabawili się do woli", przygotowaną przez gdański oddział IPN. Ekspozycja czasowa prezentuje m.in. zbrodnie Armii Czerwonej i zwalczanie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.