Należący do brytyjskiej księżnej Diany, odnaleziony po latach słynny czerwony sweter z jedną czarną owcą pomiędzy rzędami białych został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 1,14 mln dolarów - podały w piątek brytyjskie media.
Wystawa prac Feliksa Topolskiego – mieszkającego przez większość życia w Londynie polskiego malarza i rysownika, który w równym stopniu był zafascynowany splendorem brytyjskiej monarchii, jak i brytyjską kontrkulturą – otwarta zostanie w poniedziałek w Galerii POSK w Londynie.
„Jedynym źródłem informacji w tej książce jestem ja sam” – powiedział w jednym z wywiadów książę Harry. Autobiografia księcia Sussex pt. „Spare” (w polskiej wersji „Ten drugi”) została odnotowana w Księdze Rekordów Guinnessa jako najszybciej sprzedająca się książka w historii. Od środy jest dostępna w polskim tłumaczeniu.
Pierwsza moneta z wizerunkiem króla Karola III - o nominale 50 pensów - weszła w czwartek do normalnego obiegu w Wielkiej Brytanii. Będą one funkcjonować równolegle z tymi z portretem zmarłej we wrześniu królowej Elżbiety II.
Było to piękne pożegnanie Jej Królewskiej Mości, niezwykle podniosła uroczystość – podkreślił we wtorek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda, pytany o pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II. Według niego „na pewno był to ważny moment w historii świata”.
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II zaczną się w opactwie westminsterskim w Londynie, co oznacza, że świątynia ta będzie miejscem pożegnania brytyjskiego monarchy po raz pierwszy od 1760 r.
Śmierć królowej Elżbiety i całe jej panowanie przypomina o tym, czym jest historia – że jest trwaniem i zmianą jednocześnie – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk.
Przez lata królowa Elżbieta II, jak i większość brytyjskich polityków dystansowała się od wizyt w krajach komunistycznych, w tym PRL. Królowa przyjęła jednak trzech kolejnych prezydentów RP i trzy razy odbyła spotkania z papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II.