20 lat temu w Warszawie zmarła gen. Maria Wittek, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej, komendant Przysposobienia Wojskowego Kobiet w latach 1928–1934 i Wojskowej Służby Kobiet SZP i ZWZ-AK w czasie II wojny światowej, po wojnie represjonowana przez władze komunistyczne; pierwsza Polka mianowana na stopień generała WP.
W związku z 75. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego Instytut Pamięci Narodowej we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK realizuje ogólnopolską akcję pod hasłem "My z niego wszyscy...". Jej celem oprócz przypomnienia rocznicy, jest też pokazanie aktualności wartości i przesłania Polski Podziemnej.
Kilkanaście plansz prezentujących działalność Polskiego Państwa Podziemnego – od początków konspiracji w 1939 r. po losy „żołnierzy wyklętych” w 1945 r. - znalazło się na wystawie "Polska Walcząca", którą w czwartek otwarto na pl. Solnym we Wrocławiu.
Dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego, sylwetki przywódców i relacje świadków można znaleźć na stronie IPN www.pamiec.pl Zakładka została przygotowana w 75. rocznicą powstania struktur politycznych, wojskowych i administracyjnych, pozwalających zachować ciągłość państwa pod okupacją niemiecką.
Instytut Pamięci Narodowej przypomina o Polskim Państwie Podziemnym w 75. rocznicę jego powstania. Instytut apeluje, by w całej Polsce przypomnieć o Testamencie Polski Walczącej - wciąż aktualnej odezwie z 1945 r. o Polsce wolnej, sprawiedliwej i demokratycznej.
Tak jak 75 lat temu Polacy i dziś potrafiliby zbudować sprawne i skuteczne państwo podziemne - podkreśla w rozmowie z PAP prezes IPN Łukasz Kamiński. "Lepiej jednak skoncentrować się na budowie współczesnej i wolnej Polski" - dodał szef IPN.
W związku z przypadającą 27 września 75. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu odbędzie się szereg uroczystości połączonych z obchodami 25. rocznicy założenia wielkopolskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.