Wyremontowana mogiła na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w której spoczywają uchodźcy przybyli do Krakowa po upadku Powstania Warszawskiego w październiku i listopadzie 1944 r., została w piątek uroczyście poświęcona. Prace renowacyjne sfinansował krakowski oddział IPN.
Blisko 13 tysięcy warszawiaków, w tym dzieci, kobiety w ciąży i starcy, zostało deportowanych przez Niemców do Auschwitz po wybuchu w stolicy powstania. 12 i 13 sierpnia 1944 roku dotarły tam dwa pierwsze i najliczniejsze transporty, łącznie 6 tysięcy osób.
Entuzjazm i wiara w zwycięstwo szczególnie w pierwszych dniach walki, z drugiej strony jedzenie od przypadku do przypadku, problemy z dostępem do wody i lekarstw, życie w piwnicach i schronach - tak wyglądała codzienność walczącej stolicy w 1944 roku.
W dotychczasowej historiografii niewiele miejsca poświęcało się ludności cywilnej. Niektórzy nie zaliczają jej nawet do grona uczestników powstania. Nie zgadzam się z taką perspektywą - powiedziała PAP Agnieszka Cubała, autorka książki „Zwyczajni ’44. Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim”.
Szczątki ok. 20 osób, w tym dzieci, odnaleziono na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (Zachodniopomorskie). W masowym grobie pochowano ludność cywilną z Powstania Warszawskiego.
Wystawa „Głosy pamięci” autorstwa Krzysztofa Wodiczki została otwarta w poniedziałek w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. "Ta instalacja jest wyjątkowa, dlatego że przypomina nam o historii w sposób niesłychanie nowoczesny i poruszający" – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Powstańcza ofensywa trwała na Ochocie kilka godzin, obrona – jedenaście dni. Przez cały ten czas dokonywało się zaplanowane ludobójstwo cywilów, przeprowadzane przez Niemców, ale w znacznie większym stopniu przez kolaboranckie oddziały Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej.
Celem tej beletryzowanej opowieści o wojennych i powstańczych losach mieszkańców kamienicy przy ul. Żurawiej jest upamiętnienie tych zwykłych ludzi i ukazanie, jak Powstanie Warszawskie, na którego wybuch i przebieg nie mieli wpływu, zmieniło całe ich życie - mówi PAP Nina Majewska-Brown, autorka książki „Z Powstania do Auschwitz”, która trafia do księgarń.
Szczątki cywili, w tym kobiet i dzieci, prawdopodobnie także ludności Warszawy, odnaleziono na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (Zachodniopomorskie). Zakończył się drugi etap badań w tym miejscu.
78 lat temu kontynuowano ewakuację kobiet i dzieci. Trwały walki m.in. przy Brackiej i przy Królewskiej. Na Mokotowie powstańcy „Baszty” zajęli okolicę ul. Narbutta. Przedstawiciele KG AK negocjowali ewakuację ludności cywilnej z gen. Güntherem Rohrem.