W Normandii, gdzie 80 lat temu rozpoczęła się operacja wojsk aliantów o kryptonimie Overlord, domy udekorowane są flagami państw, których żołnierze brali udział w walkach. Oficjalnym uroczystościom towarzyszyło hasło "Zrobiłem to dla ciebie", symbolizujące ofiarę poległych.
Przywódcy około 20 państw przybyli w czwartek na "plażę Omaha" w Normandii, miejsce desantu wojsk alianckich podczas II wojny światowej, by wspólnie uczcić 80. rocznicę tych wydarzeń. Obecni są prezydenci USA i Ukrainy: Joe Biden i Wołodymyr Zełenski.
6 czerwca 1944 r. lotnicy polskich dywizjonów RAF i marynarze uczestniczyli w lądowaniu sił alianckich w Normandii. „Choć polscy żołnierze nie uczestniczyli w pierwszej fazie walk na lądzie, polscy lotnicy i marynarze walczyli już od pierwszej godziny operacji >>Overlord
W 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii ustanawiam 6 czerwca 2024 roku dniem pamięci o D-Day - ogłosił prezydent USA Joe Biden. W oświadczeniu nazwał on tę operację desantową największym przedsięwzięciem militarnym wszech czasów.
Prezydent USA Joe Biden przybył w środę do Francji, gdzie weźmie udział w obchodach 80. rocznicy desantu aliantów w Normandii. Złoży we Francji wizytę państwową; przewidziano rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem. Biden spotka się też z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Brytyjska eskadra zabytkowych samolotów nie weźmie udziału w środowych obchodach 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - poinformowały w piątek Królewskie Siły Powietrzne (RAF). To efekt katastrofy myśliwca Spitfire, do której doszło w sobotę we wschodniej Anglii.
Rosji Władimira Putina, prowadzącej wojnę na Ukrainie nie należy zapraszać na obchody 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii - twierdzą francuscy historycy w dzienniku „Le Monde”. Przypominają o wkładzie innych republik sowieckich, nie tylko Rosji, w walkę z Niemcami hitlerowskimi.
Biały Dom nie jest zadowolony z decyzji prezydenta Francji Emmanuela Macrona o zaproszeniu przedstawiciela rządu Rosji na przyszłomiesięczne obchody 80. rocznicy inwazji D-Day - pisze w sobotę portal Politico.
W artykule redakcyjnym brytyjski dziennik "Financial Times" sugeruje w środę, że Zachód powinien jasno uświadomić prezydentowi Rosji, że robi o wiele za mało, by rozładować napięcia na Ukrainie. Trzeba to jasno powiedzieć przy okazji spotkania w Normandii.