„Sprawiedliwi” - osoby, które ratowały życie innych lub występowały w obronie wolności i godności - są racją istnienia ludzkości, jej kamieniem węgielnym, kompasem- powiedział we wtorek na uroczystości z okazji 10. rocznicy założenia Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Karol Modzelewski, Stanisław Jewgrafowicz Pietrow, Antonina Wyrzykowska oraz Hrant Dink, Julia Ilisińska, Emanuel Ringelblum i Liu Xiaobo zostali w czwartek upamiętnieni w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych. W czasach zła wybierali dobro – napisał o uhonorowanych wiceszef MKDNiS Jarosław Sellin.
Chargé d'affaires Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon złożyła w piątek kwiaty w Ogrodzie Sprawiedliwych i oddała cześć Polakom i Polkom, którzy ratowali życie innych lub występowali w obronie ludzkiej godności – podaje na Twitterze ambasada Izraela w Warszawie.
Rosyjski historyk Arsienij Borisowicz Roginski, nauczycielka ratująca Żydów podczas wojny Ewelina Lipko-Lipczyńska i szwedzki dyplomata ratujący węgierskich Żydów Raoul Wallenberg to kolejni upamiętnieni w czwartek w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych.
Dom Spotkań z Historią zaprasza w czwartek, 27 czerwca o godz. 12:00 na szóstą edycję upamiętnień w Ogrodzie Sprawiedliwych. Na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego zostaną posadzone drzewka oraz odsłonięte kamienie z pamiątkową inskrypcją ku czci uhonorowanych.
Prawnik Rafał Lemkin, katolicki ksiądz niemieckiego pochodzenia Adalbert Wojciech Zink i świadek ludobójstwa Ormian Armin T. Wegner to kolejni upamiętnieni w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych. Uroczystość odsłonięcia poświęconych im pamiątkowych kamieni odbyła się w poniedziałek.
Rosyjska dysydentka Natalia Gorbaniewska, pastor Jan Jelinek i argentyński dyplomata Roberto Kozak to patroni kolejnych drzewek w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych, które zostaną posadzone w tym roku - ogłoszono w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W Warszawie otwarto Ogród Sprawiedliwych upamiętniający osoby, które podejmowały walkę z totalitaryzmem i broniły praw człowieka. Ogród, w którym posadzono rajskie jabłonie, przypomina o zasługach m.in. Marka Edelmana, Jana Karskiego i Tadeusza Mazowieckiego.