Powiedziałbym, że ten podręcznik i jego wejście do programu nauczania jest ogromnym sukcesem niemieckiej polityki pamięci - powiedział we wtorek w TV Republika prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki o podręczniku „Europa. Nasza historia”.
Powinniśmy być dumni, że udało się wypracować wspólne i możliwe do zaakceptowania po jednej i drugiej stronie granicy dzieło o historii tak mocno skonfliktowanych niegdyś narodów - mówi PAP prof. Robert Traba, współautor podręcznika „Europa. Nasza historia”.
Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie obchodzi 10. rocznicę powstania. Szef placówki Robert Traba uznał za największe osiągnięcie realizację projektu "Polsko-Niemieckie Miejsca Pamięci". CBH chce uświadamiać Niemcom tragiczne skutki okupacji w Polsce.
„Powstanie Warszawskie jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym faktem z okresu całej okupacji Polski przez Niemców” - mówi PAP prof. Robert Traba dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. „Problem jednak pozostaje brak narracji o okupacji jako zbrodniczym systemie” - dodaje.
Idea Muzeum Śląskiego wznosi się ponad ksenofobię i prowincjonalizm – mówił na oficjalnym otwarciu nowej siedziby tej placówki szef Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie prof. Robert Traba. Dodał, że w sensie założeń ekspozycyjnych, muzeum już odniosło sukces.
Bardzo istotnym czynnikiem służącym kultywowaniu pamięci jest państwo. Ono dysponuje instrumentami, które pozwalają na osłabianie, zabijanie, wzmacnianie, potęgowanie i tworzenie również mitów. Narody, które brały udział w pierwszej wojnie, w większości nie miały swoich państw, mówimy o tej nowej Europie – to jest truizm, ale trzeba ten truizm podkreślić, że to nie była ich wojna.
Dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie Robert Traba ocenia, że otwarcie w Berlinie wystawy o powstaniu warszawskim to wydarzenie, które może przebić się do szerszej opinii publicznej i ułatwić przedstawienie jej polskiego punktu widzenia na okupację niemiecką.