Konstrukcje z ciemnej stali, ekspozytory z perforowanej blachy, elementy z jasnego szkła znalazły się w projekcie nowej wystawy w zabytkowym zespole urbanistycznym Radiostacji Gliwice. Prace projektowe dobiegają końca - informuje gliwickie muzeum.
Muzeum w Gliwicach udostępniło w internecie Gliwicki Leksykon Historyczny, prezentujący sylwetki ważnych dla miasta ludzi. „Chcemy uhonorować wszystkich, którzy ofiarowali miastu to, co mieli najlepszego; bez względu na to, czy się w nim urodzili i czy w Gliwicach pozostali na zawsze” - deklarują muzealnicy.
Muzeum w Gliwicach wydało napisaną blisko sto lat temu pracę „Historia miasta Gliwic. Fragmenty kroniki miejskiej” autorstwa ks. Johannesa Chrząszcza - jednego z najwybitniejszych historyków Górnego Śląska przełomu XIX i XX wieku. Publikacja wzbogaca wiedzę o historii miasta - wskazują muzealnicy.
Relacje uczestników protestu i ich bliskich, dokumenty i historyczne fotografie znalazły się w wydanej przez IPN i Muzeum w Gliwicach książce, poświęconej obronie krzyża parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach w czerwcu 1960 r.
Marian Krzaklewski, Andrzej Gałażewski, o. Jan Siemiński czy Jadwiga Rudnicka – to niektóre postaci, których działalność będzie można poznać na portalu internetowym Gliwicka Opozycja 1945-1990, który zostanie udostępniony w środę.
Wystawa pt. "Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945" zostanie otwarta 22 marca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, należącym do Muzeum w Gliwicach. Przypomina ona o dokonanej przez niemiecki nazistowski reżim eksterminacji chorych psychicznie na Śląsku w ramach tzw. Aktion T4.
Trwający od kilku lat i szacowany jeszcze na kilka następnych remont katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach po raz kolejny ma zyskać wsparcie miasta. Samorząd chce dofinansować przewidziane w tym roku prace kwotą 150 tys. zł.
Znana w Gliwicach i w regionie ul. Wieczorka będzie odtąd nosiła imię związanego przez lata z miastem kapelana regionalnej Solidarności o. Jana Siemińskiego. To jedna z kolejnych decyzji wojewody w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną w tym mieście.