W 15-lecie istnienia placówki Straży Granicznej w Augustowie i 100 rocznicę powołania Korpusu Ochrony Pogranicza nadano w piątek jednostce imię rotmistrza Apoloniusza Ścisłowskiego. We wrześniu 1939 r. tuż po sowieckiej agresji, zginął on w boju w Kodziowcach.
Żołnierz który nie przegrał żadnej bitwy, czyli gen. Stanisław Maczek − to główny bohater przygotowanej w trzech językach multimedialnej wystawy plenerowej, organizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie.
Już w 1938 roku, gdy sytuacja międzynarodowa stawała się coraz bardziej skomplikowana, w Warszawie rozpoczęły się dyskusje na temat bezpieczeństwa polskiego złota – mówi PAP prof. Janusz Wróbel z Instytutu Pamięci Narodowej.
Mszę żałobną w Katedrze Polowej WP i pochówek w kwaterze żołnierzy 1920 r. na Wojskowych Powązkach z udziałem władz państwowych i wojska zaplanowano w ramach sobotnich uroczystości pogrzebowych płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana. Oficerowie wsławili się ewakuacją polskiego złota do Francji w 1939 r.
Gdyby armia francuska ruszyła przeciw Niemcom to prawdopodobnie nieprzygotowani do wojny Sowieci nie zaatakowaliby, czekając na wynik wojny w Europie – powiedział PAP historyk dr Leszek Moczulski, autor książki "Wojna polska 1939". 17 września 1939 r. Związek Sowiecki zaatakował walczącą z Niemcami Polskę.
Jose de Sousa Mendes, syn przedwojennego ambasadora Portugalii w Polsce i bratanek słynnego konsula z Bordeaux, Aristidesa de Sousy Mendesa, który ocalił przed holocaustem tysiące europejskich Żydów, wciąż dostrzega w Warszawie coś z dawnej stolicy. 79-letni Portugalczyk wspomina jej trudną historię i mieszkańców pełnych wiary.
4 września 1939 r. z Warszawy wyruszył transport, którym ewakuowano złote sztaby i monety stanowiące kruszcowe rezerwy Banku Polskiego. Tropiony przez Niemców konwój po dziesięciu dniach opuścił obszar RP. Był to dopiero początek dramatycznej wojennej wędrówki polskiego złota.
Uroczystości przy grobie kaprala Piotra Konieczki, żołnierza, który poległ trzy godziny przed atakiem Niemców na Westerplatte, zorganizowano w sobotę w Śmiłowie (wielkopolskie). Żołnierz zginął w miejscowości Jeziorki 1 września 1939 roku o godzinie 1.40.