Nazywali ją „księżniczką”, ale dzisiaj mało osób zna jej historię – powiedziała PAP Bogumiła Stanila, Polka, która od kilkunastu lat mieszka w Braszowie. Na ślad Hali Ajdukiewicz, córki Tadeusza Ajdukiewicza, nadwornego malarza króla Rumunii Karola I, trafiła z „ciekawości do polskich tematów”.
Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi RP i Święta Narodowego 3 Maja odbyły się w sobotę w zamieszkanej częściowo przez Polaków wsi Pojana Mikuli na rumuńskiej Bukowinie. W uroczystościach uczestniczyli wicekonsul RP Jakub Lompart i przedstawiciele władz lokalnych.
Tradycja to jest coś żywego i jeśli nastolatek jest w stroju ludowym, to nie znaczy, że nie może trzymać w ręku komórki – mówi PAP Justyna Mielnikiewicz, autorka otwartej w Bukareszcie wystawy, dokumentującej życie polskiej mniejszości na rumuńskiej Bukowinie.
W moim kajecie mam przepisy, które mamie przekazała babcia, natomiast jej – prababcia – przyznała pani Edviga Alexandrovici z Pleszy, której wypieki zna nie tylko Bukowina, ale też cała Rumunia. W rozmowie z PAP opowiedziała o świątecznych tradycjach Polaków z rumuńskiej Bukowiny.
W Domu Polskim w Nowym Sołońcu pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się z mieszkającymi w Rumunii Polakami. Podczas wizyty wręczono odznaczenia państwowe działaczom polonijnym - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski podczas wizyty w Rumunii odwiedził Domy Polskie oraz przekazał pomoc materialną najbardziej potrzebującym Polakom mieszkającym w tym kraju - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.
Pamiętamy o rumuńskiej pomocy udzielonej Polsce w 1939 r. - powiedział we wtorek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas uroczystości na cmentarzu w Krajowej (Craiova), na południu Rumunii, gdzie znajdują się groby polskich uchodźców z czasów II wojny światowej.