17 listopada 1989 r. zdemontowano pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Twórca Ogólnorosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka) - największy ludobójca-wykonawca w historii XX wieku - wciąż jest czczony oficjalnie w Rosji i na Białorusi.
Dwie tablice upamiętniające lewicowe organizacje bojowe z okresu II wojny zostaną przekazane do Muzeum Warszawskiej Pragi lub zdeponowane w prowadzonym przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków archiwum warszawskiego detalu.
Na wileńskim cmentarzu na Antokolu zakończono demontaż zespołu memorialnego żołnierzy sowieckich. W tym tygodniu usunięto tzw. wieczny ogień oraz postument, na którym znajdowały się sześciometrowe rzeźby, zdemontowane w 2022 roku – poinformowały władze stolicy Litwy.
Argumenty prawne i merytoryczne zwyciężają – powiedział PAP minister kultury Piotr Gliński, komentując wyrok WSA ws. dawnego Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie. Podkreślił, że dla MKiDN było oczywiste, że pomnik musi zniknąć z przestrzeni publicznej, a postawa prezydenta Olsztyna w tej sprawie jest „skandaliczna”.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę gminy Olsztyn na decyzję Ministra Kultury, który utrzymał w mocy decyzję wojewody warmińsko-mazurskiego nakazującą usunięcie tak zwanych szubienic, czyli dawnego Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Wyrok zapadł w I instancji; od niego przysługuje do NSA skarga – podał PAP w środę Jakub Janicki z WSA w Warszawie.
Ten obiekt propagandowy stoi po to, aby deformować wiedzę historyczną i prawdę historyczną. Stoi też tutaj dlatego, aby wciąż w kategoriach pamięci gardzić ofiarami, a oddawać trybut sprawcom – powiedział w czwartek prezes Instytut Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki o likwidowanym pomniku „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”.
We czwartek w Szczecinie zostanie zdekomunizowany ostatni obiekt propagandowy. Ten obiekt jest ostatnim tego rodzaju w Szczecinie – powiedział w środę w rozmowie na antenie TVP Info prezes IPN dr Karol Nawrocki. Dodał, że to kolejny etap realizacji programu dekomunizacji.
Mam nadzieję, że do końca mojej kadencji znikną z przestrzeni publicznej wszystkie „pomniki wdzięczności”. Według naszych szacunków, zostało ich jeszcze trzydzieści - mówił w środę prezes IPN dr Karol Nawrocki w Studiu PAP.
Akcja „Goń z pomnika bolszewika” ma na celu dokończenie dekomunizacji w przestrzeni publicznej. Z jednej strony czcimy żołnierzy wyklętych, a z drugiej nadal są obecne elementy, które chwalą tych, którzy ich mordowali – mówi PAP.PL wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber Paweł Wołoszczuk.